Capital.ba

U BiH na listi 23 nesigurna proizvoda

24.09.2012. / 11:13

ISTOČNO SARAJEVO, U BiH su u ovoj godini 23 proizvoda stavljena na listu nesigurnih, među kojima dominiraju proizvodi namijenjeni djeci, te električna oprema, navode iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH.

Direktor Agencije Lenka Kozić rekla je da je od početka rada ove agencije do danas sa tržišta BiH povučeno 26.948 komada nesigurnih proizvoda.

Ona je istakla da je u BiH najveći broj nesigurnih proizvoda porijeklom iz Kine – 79 odsto, a nakon toga slijede iz Njemačke i SAD tri odsto, Austrije, Holandije i Turske dva odsto, te Češke, Danske, Francuske, Italije, Koreje, Mađarske, Meksika, Poljske i Slovenije jedan odsto.

Prema njenim riječima, nesigurni proizvodi koji su povučeni sa tržišta BiH su najčešće sadržavali opasne hemijske materije, te shodno tome, u najvećem broju se radilo o hemijskim opasnostima, odnosno rizicima.

Kozićeva je navela da su pored hemijskih opasnosti, postojale opasnosti od elektro šokova, te fizičke i mehaničke opasnosti – oštre ivice kod proizvoda, uslijed čega je dolazilo do fizičkih povreda, te sitni dijelovi koje potrošači, prvenstveno djeca, mogu progutati, što može izazvati gušenje ili opstrukciju probavnog trakta.

“Obzirom da su djeca najranjivija kategorija potrošača, prilikom kontrole proizvoda na tržištu, najviše pažnje se posveti upravo ovim proizvodima. U EU, nesigurni proizvodi o kojima je obaviještenje stiglo putem Rapeks sistema su, nakon odjeće i tekstila, upravo igračke – 324 ili 21 odsto od ukupnog broja obavještenja, te električna oprema osam odsto”, pojasnila je Kozić.

Govoreći o uvoznicima nesigurnih proizvoda, Kozićeva je rekla da se ne može reći da u BiH postoje firme koje kontinuirano uvoze proizvode koji predstavljaju rizik po zdravlje i sigurnost potrošača.

“Međutim, ukoliko se pokaže da se kod određenih uvoznika nesigurni proizvodi pojavljuju češće nego kod drugih, oni će svakako biti predmet pojačanog nadzora nadležnih inspekcija u budućnosti”, istakla je Kozićeva.

Ona je pojasnila da neposrednu kontrolu proizvoda vrše nadležne inspekcije entiteta i distrikta Brčko, te ako se u postupku nadzora utvrdi da postoje proizvodi koji predstavljaju rizik po zdravlje i sigurnost potrošača, proizvod se povlači sa tržišta, a ukoliko je rizik izuzetno visok, proizvod se i uništava.

Kozićeva je dodala da su i u EU, prema statističkim podacima sa Rapeksa, nesigurni proizvodi bili porijeklom iz Kine 54 odsto, iz država članica EU 19 odsto, nepoznatog porijekla osam odsto, te iz drugih zemalja svijeta 19 odsto.

“Pet najčešćih opasnosti zbog kojih su proizvodi povlačeni sa tržišta EU su rizik od povrede 26 odsto, hemijske opasnosti 19 odsto, rizik od gušenja 15 odsto, davljenja 12 odsto, koliko i električni šokovi”, rekla je Kozićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!