Capital.ba

U Banjaluci niže cijene rasada?

30.04.2014. / 10:09

20140429185721_242716BANJALUKA, Uprkos žalbama kupaca na visoke cijene, trgovci na najvećoj pijaci u gradu na Vrbasu tvrde da je rasad povrća i cvijeća ove godine znatno jeftiniji nego ranije.

Rajko Jež, dugogodišni prodavac na pijaci u naselju Lazarevo, kaže da je cijene spustio kako bi što lakše prodao i “pokrio” bar uložena sredstva.

“U posljednjih 20 godina nisam toliko spuštao cijenu rasada povrća. Od kada sam počeo raditi i razvijati svoju proizvodnju, ne pamtim težu godinu od ove”, priča on.

Jež dodaje da su, u odnosu na prošlu sezonu, cijene morali spuštati za 40 do 50 odsto kako zbog vremena, koje je izuzetno nepovoljno za sadnju, tako i zbog sve veće nekontrolisane proizvodnje, koja je preplavila tržište.

Govoreći o padu cijena, posebno izdvaja sadnice paradajza. Kaže da jedna gajba koja sadrži 28 sadnica košta pet KM, za razliku od prošle godine, kada ju je cijenio osam KM.

“Cijena rasada kupusa je od pet do šest maraka po gajbi, a prošle godine je bila deset KM. Ista količina rasada paprika košta pet KM, a bila je devet, krastavac je šest KM, a bio je od deset do 12 KM. Nema dileme, sve je povoljnije nego prije”, ističe on.

I njegov kolega Goran Kremenović, koji prodaje rasad povrća i cvijeća, navodi da je situacija teška i za kupce i za prodavače.

“Razumijem kupce i slažem se da su cijene visoke u odnosu na našu finansijsku situaciju, ali mi imamo mnoge troškove zbog kojih i ovako jedva sastavljamo kraj s krajem”, kaže Kremenović.

I Milenko Vujić, proizvođač i prodavac rasada cvijeća, iznosi iste tvrdnje.

On navodi primjer gdje je prošle godine gajba od 28 komada ukrasnog cvijeća ledić, petonija i kadifa koštala od deset do 12 KM, dok je za istu količinu i vrstu sada potrebno izdvojiti tri KM manje.

Stoja Lovrić, penzionerka, kaže da često dolazi na pijacu, ali da nije primijetila da su cijene niže.

“Ništa ne mogu da tvrdim, ali mislim da tu nema nekog velikog sniženja. U stvari, možda i ima, ali narod nema para pa se sve čini skupo. Vjerujem da nije lako ni ovim ljudima što prodaju”, dodaje Lovrićeva.

Sjeme 40 do 50 feninga po pakovanju

Ljudima koji nemaju novca za rasad ne preostaje ništa drugo nego da kupe sjeme i sami ga uzgoje.

Radnici sjemenare “Agrariakop” navode da su cijene sjemena povrća godinama iste te da, u zavisnosti od proizvođača, koštaju 40 ili 50 feninga po pakovanju. Ni sjeme cvijeća ne mijenja cijenu te nezavisno od vrste košta 40 feninga. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!