Capital.ba

U 2014. u Srbiji otvoreno 7.000, a zatvoreno 6.000 malih preduzeća

07.01.2015. / 12:06

ekonomisti-privreda-1388868988-422317BEOGRAD, Računi za 2014. godinu još se svode, ali prema zvaničnim podacima, protekla godina nije bila dobra za male privrednike u Srbiji.

Do novembra je osnovano više od sedam hiljada mikro preduzeća, ali je u istom periodu oko šest hiljada ovakvih preduzeća zatvoreno.

Aleksandra Popović otvorila je firmu za dizajn odjeće 2005. godine. Uspjela je da preživi prvi udar ekonomske krize ali i da nastavi uspješno da posluje dok posljedice svjetskog ekonomskog sunovrata i dalje gase privatne firme u Srbiji.

Od početnog dizajnerskog sna, vrlo brzo se okrenula realnosti tržišta i osnovnu proizvodnju usmjerila je na kreiranje i šivenje radnih uniformi, zbog čega njen posao i dalje raste.

Praviti brend kada sam ja počinjala, 2005. godine, nije se pokazalo kao isplativo. Brendirati kompaniju i unjeti bar deset posto svog dizajna je sasvim dovoljno da možete da budete ispred konkurencije , izaći u susret klijentu, sasvim je dovoljno za ostati u poslu koji jako puno volim”, kaže Aleksandra Popović iz kompanije NAG doo.

Za razliku od nje, više od sedam hiljada malih preduzeća nije bilo u stanju da preživi šestu po redu godinu krize. Među njima i dalje su većinom trgovci, ali je 2014. načela i one koji su se osmjelili da se bave primarnom proizvodnjom.

Prema strukturi 30 odsto ovog sektora čini trgovina, 16 procenata prerađivačka delatnost, sedam procenata čini građevinarstvo gde je zabeležen pad, a poljoprivreda je interesantno na 1,8 procenata, dok je inovaciona delatnost oko 11 odsto. To su podaci koji govore da je proizvodnja dobila najviše problema odnosno stradala u ovoj kriznoj godini“, kaže Aleksandar Gračanac iz PKS.

Kako bi preživjeli i predstojeće, izvjesno teške godine, mali i srednji privrednici i dalje apeluju da im država obezbjedi povoljne kredite i smanji poreze i druge namete.

“U Srbiji postoji 499, pazite 499, raznih nameta od kojih se neki plaćaju više puta za istu uslugu, od kojih pedesetak su čist reket,” kaže Slavenko Grgurević, iz Unije poslodavaca.

Tako će 2015. biti godina odluka za mnoge koji će sa dosadašnjih radnih mjesta otići sa otpremninama koje mogu da potroše na tekuću proizvodnju ili ulože u privatni biznis.

Ljudi koji su već u ušli u taj proces savjetuju da budućnost imaju organska poljoprivreda, informacioni sektor i obnovljiva energija, ali da je ključ uspjeha da prije ulaska u posao budete sigurni da će vaša roba imati kupca. B 92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!