Capital.ba

Tučić: Podrška realnom sektoru

27.03.2014. / 20:13

boris tucicBRISEL, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Boris Tučić izjavio je da su predstavnici Evropske komisije iskazali spremnost za fleksibilniji pristup u pružanju podrške i pomoći realnom privrednom sektoru u BiH, prije svega, proizvođačima proizvoda životinjskog i biljnog porijekla i njihov plasman na evropsko tržište.

“Predstavnici Evropske komisije pokazali su više nego dovoljno razumijevanja za različite unutrašnje probleme koji se pojavljuju na evropskom putu BiH i pružili su značajnu podršku realnom sektoru, što je svakako dobra vijest, posebno za proizvođače”, rekao je Tučić u telefonskoj izjavi Srni iz Brisela, nakon sastanaka delegacije Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH sa predstavnicima Evropske komisije.

On je dodao da je sa predstavnicima Direkotorata za proširenje i nekih drugih direktorata razgovarano o nizu otvorenih pitanja koja postoje između BiH i EU – od izvoza mlijeka, mliječnih proizvoda i krompira iz BiH na tržište EU, kao i o aktivnostima koje institucije BiH, a posebno entitetske, porovode kada je riječ o ispunjavanju određenih obaveza koje za BiH proizilaze iz njenog članstva u Energetskoj zajednici.

Ministar Tučić rekao je da je na sastanku naglašena potreba da se BiH više okrene socijalno-ekonomskim pitanjima, s obzirom da se dosadašnja politika EU nije pokazala baš efikasnom, u smislu da su insistirali na nekim krupnim političkim pitanjima koja se nisu uspjela riješiti.

“Za to vrijeme su stavljena sa strane sva ostala pitanja koja su životnija i vitalnija, a to su pitanja ekonomsko-socijalne prirode i provođenja strukturalne reforme. To je nešto na čemu smo mi iz BiH, a primarno Vlada Republike Srpske, jasno ukazivali svih ovih godina, s obzirom na činjenicu da ne može proces da stane zato što se jedno od pitanja ne rješava”, istakao je Tučić.

On je ocijenio da BiH mora da se fokusira na ta životna pitanja koja su realnijeg karaktera, što ne znači da pitanje “Sejdić-Finci” ili uspostavljanje mehanizma koordinacije treba staviti sa strane.

“Treba paralelno djelovati na oba kolosjeka. Pitanje ‘Sejdić-Finci’ mora da se riješi, jer bez njega u svakom slučaju BiH, u formalnom smislu, ne može da napravi korak naprijed ka dobijanju kandidatskog statusa za članstvo u EU i otvaranju samih pristupnih pregovora”, podsjetio je Tučić.

On je dodao da je delegacija resornog ministarstva, koju je predvodio, danas imala sastanak i sa predstavnicima Evropske službe za spoljne poslove na kojem je razgovarano o generalnoj perspektivi BiH na putu evropskih integracija i nekim otvorenim pitanjima sa posebnim naglaskom na novom pristupu EU BiH.

“Taj novi pristup podazumijeva upravo izmjenu prioriteta u odnosu EU prema BiH na njenom putu ka članstvu u smislu da umjesto sadašnjeg insistiranja na rješavanju takozvanih krupnih političkih i ustavno-pravnih pitanja, kao što je implementacija odluke Evropskog suda za ljudska prava u slučaju `Sejdić-Finci`, ta pažnja se više preorijentiše na ekonomsko-socijalna pitanja i provođenje ekonomsko-socijalnih i strukturalnih reformi u BiH”, rekao je Tučić.

Prema njegovim riječima, razmatrane su i mogućnosti na koji način da BiH ispuni uslove da bi joj na raspolaganju bila finansijska sredstva pomoći EU kroz IPA instrument u periodu od 2014. do 2020. godine. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!