Capital.ba

Tržište nekretnina oživljava

19.01.2014. / 7:45

nekretnineBEOGRAD, U Evropi nekretnine su i dalje najtraženije u najrazvijenijim zemljama – Velikoj Britaniji i Njemačkoj. Kvadrat je sve skuplji i u Aziji, posebno u Kini.

Neke prezadužene evropske zemlje, u kojima su građevinarstvo i tržište nekretnina posljednjih godina gotovo zamrli zbog krize – bilježe postepeno oživljavanje tih oblasti. Prvi znaci oporavka uslijedili su s većim interesovanjem stranih investitora i državnim stambenim kreditima.

Stanovi su sve skuplji u Španiji, do nedavno najslabijem tržištu nekretnina u Evropi, na kome je prošle godine bilo gotovo milion neprodatih kuća, uprkos pojeftinjenju kvadrata za 13 odsto. Raste povjerenje stranih investitora u nekada vodeće španske građevinske firme, čiji je krah prije pet godina doprinio jednoj od najdubljih recesija u zemlji.

Strana ulaganja pomogla su građevincima da obnove poslove u Španiji i svijetu i oživje domaću privredu i tržište nekretnina.

“Sve je manji rizik kod stranih ulaganja u španske građevinske firme, od kojih neke pretiču njemačku konkurenciju. Vidljivi su prvi znaci njihovog oporavka, iako on neće biti preko noći”, kaže analitičar Majkl Hevson.

U Velikoj Britaniji prošle godine cijene nekretnina porasle su osam odsto. Račun za prosječnu kuću na Ostrvu danas, prije dvije decenije podmirio bi 15 takvih nekretnina. Rast zaposlenosti, niske kamate i vladini stambeni krediti, podstiču tražnju.

“Gradimo tek trećinu traženih nekretnina. Najviše ih nedostaje u Londonu”, kaže analitičar iz Londona Majkl Ingram.

U Kini, gdje se godišnje izgrade dvije milijarde kvadratnih metara, galopirajuće cijene nekretnina posljedica su privrednog rasta, demografije i ogromne tražnje stranih investitora. Najluksuznija gradnja je u Hong Kongu, gdje kvadrat košta 15 prosječnih plata.

“Vlasti Hong Konga uvele su strancima novi porez na nekretnine od 15 odsto, da bi smanjile tražnju i rizik od tržišnog buma. Tražnja je manja, ali su cijene i dalje astronomske”, rekao je Piter Tar Larsen, Rojtersov analitičar.

Zbog stabilnog rasta i urbanizacije, kineska zlatna građevinska era – kažu stručnjaci – ne prijeti slomom na tržištu koji bi svijet uveo u novu recesiju. Sadašnjim tempom gradnje, Kina može da izgradi grad veličine Rima – za samo dvije nedjelje. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!