Capital.ba

Trećina nezaposlenih nema ni srednju školu

10.03.2011. / 12:22

BEOGRAD, Ključni problem tržišta rada u Srbiji je niska obrazovna struktura – od ukupnog broja osoba koje se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, trećina nema završenu ni srednju školu – rečeno je na stručnom skupu u organizaciji Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

Član Upravnog odbora NALED-a Toplica Spasojević smatra da je u Srbiji propuštena tehnološka i jezička revolucija, i da je to poslodavcima veliki problem kada pokušavaju da nađu kvalitetna kadrove za svoje kompanije.

“Molim NZS da proslijedi Vladi naš prijedlog, da se u budžetu nađu sredstva da svaki nezaposleni dobije neki vaučer za učenje jezika ili informatike. Tada možda investitori kad dođu ovdje ne bi bili u poziciji da ne mogu da nađu kvalitetne kadrove”, stav je Spasojevića.

Direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Dejan Jovanović rekao je da je Ministarstvo prosvjete nedavno zatražilo od NSZ stav i preporuke o tome koja su zanimanja više, a koja manje tražena, pa se nadaju da će na osnovu toga i upisna politika biti drugačija.

Razlika između stope nezaposlenosti među opštinama u Srbiji je čak jedan prema petnaest. Najpovoljnija struktura je u Lajkovcu, Kučevu i Beogradu, dok najmanju zaposlenost imaju Novi Pazar, Lebane, Vladičin Han, podaci su Nacionalne službe za zapošljavanje.

Ujedinjene nacije su, po visokom obrazovanju, Srbiju rangirale između 60. i 70. mjesta u svijetu, a po nivou dodatnog obrazovanja nakon završenog školovanja Srbija se nalazi između 100. i 120. mjesta.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!