Capital.ba

Tenderskim uslovima eliminišu domaće firme

29.05.2012. / 7:50

BANJALUKA, Tenderski uslovi proizvodnih preduzeća iz sistema “Elektroprivrede RS” za izbor konsultantskih firmi su, gotovo uvijek, postavljeni na način da ih ne može ispuniti nijedna firma iz RS i BiH.

 

Ističe to Slobodan Stanarević, direktor Instituta za građevinarstvo IG iz Banjaluke, nakon što je preduzeće Hidroelektrane na Drini (HED) iz Višegrada, koje je iz sistema “Elektroprivrede RS”, odlučilo da za posao projektantskog nadzora proviranja voda ispod brane HE Višegrad plati 1,64 miliona KM, višestruko veći iznos od uobičajenog za takav posao.

Nadzornik pomenutih radova, prema odluci tenderske komisije HED-a od 16. maja, će biti konzorcijum koji čine Institut za vodoprivredu “Jaroslav Černi” iz Beograda i švajcarska firma “Stucky”, nakon što su strogim uslovima nadmetanja eliminisani domaći ponuđači.
Građevinski i elektroenergetski stručnjaci ukazuju da posao nadzora sanacije brana po pravilu ne prelazi pet odsto vrijednosti samih sanacionih radova, a samo u izuzetno složenim slučajevima koji procenat više, dok HED u konkretnom slučaju odobrava plaćanje čak iznad 20 odsto.
Stanarević je rekao da su Institut za građevinarstvo IG i Zavod za izgradnju Banjaluka juče uložili žalbu HED-u na odluku tenderske komisije, te da će, ako bude odbijena, biti upućena Kancelariji za razmatranje žalbi BiH.
On je istakao i primjer HE Dabar, gdje je u tenderskim uslovima naveden tačan broj mašina koje ima firma koja je kasnije izabrana na tenderu.
“U ovakvim slučajevima ima raznih interesa, ali i možda nepovjerenja prema domaćim firmama. Međutim, nadzorni organ stoji, pregleda i mjeri količine i kvalitet izvedenih radova i tu nema velike filozofije. Neshvatljivo je da domaći konzorcijum ne može dobiti nadzor, iako ima 150 inženjera”, ističe Stanarević.
Govoreći o tome kako se odlučuje o tome da se biraju firme iz Srbije rekao je da ne zna da li je to zbog kvaliteta radova ili ličnog interesa, ali da se može sumnjati da ima svega pomalo, jer ne vidi drugi razlog.
Rajko Kecman, predsjednik Upravnog odbora Udruženja građana “Tender” iz Banjaluke, rekao je da postoji mnoštvo primjera namještenih tendera, koji se štimaju tamo gdje je to moguće. U ovom konkretnom slučaju, Kecman je rekao da strane koje imaju primjedbe treba da ulože prigovor na izbor, ali i Kancelariji za žalbe BiH obrazlože tu situaciju, kako bi imali osnova za eventualno pokretanje sudskog procesa.
Mile Lakić, direktor HE na Drini, juče je kazao da je na putu i da nije u prilici da razgovara na ovu temu, navodeći da će danas biti dostupan za komentar.
U “Elektroprivredi RS” (ERS) navode da se projekat sanacije procurivanja vode ispod brane HE Višegrad finansira iz kreditnih sredstava Svjetske banke, koja je, kažu, radila pripremu i procjenu vrijednosti projekta od oko 12 miliona evra.
“Angažovanje izvođača radova vrši se na osnovu javnog poziva za nuđenje, objavljenog u skladu s pravilima i procedurama banke, a sprovodi ga Matično preduzeće -Jedinica za implementaciju projekta. Tačna vrijednost za izvođenje radova, biće poznata tek nakon sprovedenog javnog nadmetanja i odabira uspješnog ponuđača”, kažu u ERS.
Dodaju da je angažovanje nadzora nad izvođenjem radova u nadležnosti preduzeća kod kojeg se projekat realizuje, odnosno HED-a, koji posao nadzora finansira iz vlastitih izvora. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Tenderskim uslovima eliminišu domaće firme

    1. Mira

      Ako su Jugoslovenske kompanije (Higrainzinjering-Energoinvest, Hidrogradnja, Geoinzinjering, Metalna-Maribor,
      Rade Koncar – Zagreb, Toshiba-Japan odnosno Kina uspjeli da izvedu Hidro Elektranu Visegrad od istraznih projektantskih do izvodackih radova sa domacim strucnim kadrom izuzimajuci turbine, pitam se zasto danas se pravi pitanje lokalnog procjdivanja vode za koje postoji pracenje (oskultacije) od samog pocetka rada hidroelekrane . Uvodenje stranih companija u ovom slucaju kao i nedavno na djelu puta Sarajevo Konjic dovodi samo do savremenog kolonijalizma gdje mi kao narod ostjemo predodredeni da radimo samo manuelne poslove.