Capital.ba

Tekući račun sve skuplji

13.03.2012. / 8:40

BEOGRAD, Pojedine banke u Srbiji povećale su mjesečno održavanje tekućih računa i do 50 dinara.

Penzionerima je vođenje tekućeg računa povećano sa 80 na 95 dinara, a zaposlenima sa 250 na 300 dinara. Neke banke su obavijestile klijente, ali ima i onih koje su zaboravile ovu obavezu, a građani su saznali iz mjesečnog izvoda.
Prema novom Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga, banke su u obavezi da za svaku promjenu bilo da je riječ o podizanju ili spuštanju naknade, obavijeste klijenta 15 dana prije primjene nove tarife. Takođe, mora da se naglasi da li je naknada fiksna ili promjenljiva i u skladu sa kojim uslovima se mijenja.

Naknada za održavanje tekućeg računa kreće se od 80 do 700 dinara, zavisno od paketa usluga koji se odabere. Osnovni, najčešće sadrži vođenje tekućeg računa, elektron karticu kojom se podiže novac ili plaćaju roba ili usluge i obavještenje putem SMS. Mjesečno za ovu uslugu potrebno je izdvojiti od 80 do 130 dinara.
Paketi računa su znatno skuplji i sadrže razne usluge, od korišćenja kreditnih kartica, kredita, do elektronskog plaćanja. Njihova cijena je od 200 do 700 dinara. Najveći broj građana koristi osnovni model vođenja računa i pakete od 200 do 400 dinara.
Osim održavanja tekućeg računa, postoji još troškova, kao što je izvod. Svakog mjeseca može da se dobije jedan besplatno na kuću, ali svaki sljedeći se naplaćuje 50 dinara.
Mjesečna naknada za slanje na kućnu adresu, potvrde o obavljenim elektronskim plaćanjima po zahtjevu klijenta je 40 dinara. Većina banaka koje izdaju čekove, svaku ovu blanketu naplate od pet do deset dinara.
Zbog toga, građani kada biraju banku u kojoj će otvoriti tekući račun potrebno je da obrate pažnju na sve troškove koje ova usluga obuhvata.

Kazne
Narodna banka Srbije trebalo bi da do kraja mjeseca da objavi imena banaka koje su u prethodnom periodu prekršile Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga. Odstupanje od ovog propisa povlači za sobom kazne koje se kreću od 500.000 do dva miliona dinara. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!