Capital.ba

Tekstil i obuća najpogođeniji krizom

25.08.2012. / 8:00

BANJALUKA, Tekstilna i obućarska industrija u RS ove godine bilježe najveći pad proizvodnje od svih privrednih grana usljed smanjenja narudžbi od sve zahtjevnijih evropskih partnera, pišu Nezavisne novine.

Dok je prosječna industrijska proizvodnja u RS u prvih sedam mjeseci, prema zvaničnim statističkim podacima, smanjena za 5,6 odsto, a u prerađivačkoj industriji za 6,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, sektor tekstila, kože i obuće bilježi potonuće u rasponu od 16,2 do čak 49,6 odsto.

Najgore stanje je u proizvodnji tekstilnih prediva i tkanina koja je gotovo u potpunosti orijentisano na niskorentabilne poslove dorade za inostrane naručioce. Tekstilci kažu da su stanjem na tržištu posebno pogođeni mali konfekcionari i šivaonice, koji cjenovno ne mogu parirati jeftinoj azijskoj konkurenciji, dok sa druge strane zastarjelom tehnologijom sve teže mogu udovoljiti zahtjevima probirljivih evropskih kupaca.

Dražen Vidović, direktor firme “Dubicotton” iz Kozarske Dubice, kaže da se samo ulaganjem u nove tehnologije može opstati na tržištu što oni uspijevaju ispoštovati zbog finansijske podrške njihovog italijanskog vlasnika, kompanije “Franzoni Filati”.

“Jedina smo predionica u BiH, pa i regionu, koja radi sve faze od sirovine do gotovog proizvoda, što je uz stalno ulaganje, jedini recept za uspjeh. Naša prosječna dnevna proizvodnja je 20 tona uz mala odstupanja, jer imamo sigurne kupce. Mi smo, međutim, izuzetak na domaćem tržištu na kojem posluje veliki broj malih konfencionera i trikotažera koji se teško bore sa konkurencijom iz Pakistana, Indije i Kine koja ima daleko manje troškove proizvodnje. Oni, takođe, zbog zastarjele tehnologije ne mogu parirati kvalitetom, dok ‘Dubicotton’ to uspijeva, iako nam je predivo 30 do 40 odsto skuplje od onog iz Azije ili Rusije”, ističe Vidović.

Proizvodnja kože, proizvoda od kože i obuće u RS bilježi sedmomjesečni pad za 22,6 odsto, što privrednici tumače posustajanjem tražnje, prije svega, na italijanskom tržištu pogođenom dužničkom krizom.

Dragutin Škrebić, vlasnik Fabrike obuće “Škrebić Company” iz Teslića, kaže da je ljetna prodajna sezona bila vrlo loša sa propalim sajmovima.

“Upravo se vraćam iz austrijske firme ‘Gabor’ u kojoj je ove godine prodaja smanjena za 20 odsto. Srećom, naša firma će solidno završiti 2012, jer smo preko ljeta imali dobru prodaju zimske obuće kupcima u Njemačkoj i Austriji, dok su u problemima oni koji su vezani za italijansko tržište. Međutim, prognoze ukazuju da bi problemi mogli nastati u prvom polugodištu 2013, ukoliko se do tada nešto bitno ne promijeni”, upozorio je Škrebić.

On naglašava da bi stanje u toj djelatnosti bilo daleko gore da im Vlada RS nije dala određene poreske olakšice, dok će im izvozni podsticaji za ovu godinu, koje očekuju predstojećih mjeseci, poslužiti da isplate zaostale plate i spriječe otpuštanje viška radnika. Nezavine novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!