Capital.ba

Tek svaki četvrti radnik u Njemačkoj čuje pohvalu

06.04.2012. / 19:24

BERLIN, Najnovija Galupova studija pokazuje da tek svaki četvrti radnik u Njemačkoj od svog šefa čuje neku pohvalu, a svaki treći smatra da njegovo mišljenje u firmi nešto znači.

Kada se šef vrati sa nekog seminara za rukovodioce i počne da tapše svoje radnike po ramenu, za njih je to uglavnom neprijatno i providno. Autor najnovije “Galupove” studije Marko Nink kaže da “zaposleni imaju fine antene kojima mogu dobro da osjete da li je pohvala zaista iskrena”.

Prema ovoj studiji, njemački šefovi rijetko kada prevale preko usta riječi pohvale. “Ali, postupanje prema devizi `dovoljna pohvala je to kad nema pokude` ne može da motiviše radnike. Oni se povlače i polako padaju u rezignaciju. I onda rade još samo ono što se od njih stvarno traži”, pojašnjava  Nink.

Od oko 1.200 radnika ispitanih u Galupovoj studiji, većina – 63 odsto ispitanih – uglavnom samo odrađuje posao “po pravilu službe” i uprkos snažnom usponu njemačke privrede, to se nije promijenilo.

Marko Nink preporučuje njemačkim rukovodiocima da vode redovne razgovore sa svojim zaposlenima: “Pri tome važi pravilo: manje pričaj, a više slušaj. Onaj ko vodi takve informativne razgovore, ko se obraća svojim radnicima, poručuje im da je za njih zainteresovan.”

Neki menadžeri mogli bi da obrate pažnju na sljedeći rezultat – skoro svaki četvrti ispitanik u sebi je već dao otkaz, a onaj ko je u glavi već raskrstio sa svojom firmom ponaša se destruktivno i huška i svoje kolege protiv nje.

U poređenju sa drugim zemljama, Njemačka ne stoji tako loše kada je riječ o stavu rukovodilaca prema učinku zaposlenih i nalazi se negdje u sredini liste – prenosi Radio “Dojče vele”.

“U SAD ima duplo više zaposlenih koji ‘rade srcem’ nego u Njemačkoj. Ali, kada je riječ o broju onih koji su u duši već dali otkaz, između Njemačke i SAD nema tako velikih razlika. Takvih u SAD ima 19 procenata, a u Njemačkoj  23 postotka, navodi se u studiji.

Studijom su obuhvaćeni i rukovodioci u azijskim zemljama ubrzanog industrijskog razvoja. U poređenju sa rukovodiocima u Japanu, Kini ili Indiji, njemački šefovi dobijaju nešto bolje ocjene: “U Japanu, Kini i Indiji, trećina zaposlenih je u sebi već dala otkaz – a samo mali broj njih radi srcem i dušom – u Japanu sedam odsto njih, u Kini dva odsto, u Indiji osam odsto” – ističe se u studiji.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!