Capital.ba

Svjetske kompanije traže mjere protiv globalnog zagrijavanja

21.06.2008. / 15:45

NJUJORK , Grupa od 99 velikih svjetskih kompanija, među kojima su giganti u sektoru aluminijuma i nafte, “Alkoa” i “Royal Dač Šel”, uputila je poziv svjetskim liderima da osmisle plan za borbu protiv globalnog zagrijavanja, tako što će postaviti opštevažeće ciljeve smanjenja emisije ugljen-dioksida i osnovati međunarodno tržište CO2.

Vodeće svjetske kompanije su, u saopštenju pripremljenom od strane Svjetskog ekonomskog foruma, istakle da je neophodan novi sporazum o klimatskim promjenama, koji bi predviđao podsticaje za zadržavanje i skladištenje ugljen-dioksida, kao i zaštitu šuma, prenosi agencija Blumberg.

Svoje prijedloge je juče grupa kompanija predstavila japanskom premijeru Jasuu Fukudi, domaćinu predstojećeg sastanka Grupe osam najrazvijenijih zemalja svijeta, sljedećeg mjeseca u Japanu.

Na čelu grupe, koja predstavlja deset odsto ukupne tržišne vrijednosti svih kompanija u svijetu koje kotiraju na berzi, nalazi se 16 najviših rukovodilaca tih firmi. Među njima su izvršni direktor aviokompanije “Britiš ervejz” Vili Volš, izvršni direktor “Šela” Jerun Van der Ver Jeroen i predsednik “Alkoe”, Alen Belda .

Da bi se smanjio rizik od globalnog zagrijavanja potreban je “prelazak na privredu sa niskom emisijom štetnih gasova”, navodi se u saopštenju, uz poziv na “zelenu industrijsku revoluciju”, pri čemu bi razvijene zemlje trebalo da ponesu najveći teret smanjenja emisije i razvoja globalnog tržišta dozvola za emisiju CO2, ili “dozvola za zagađenje”.

Kompanije su istakle da novi sporazum, koji treba da zamjeni Protokol iz Kjota 2012., mora da sadrži “nedvosmislen” globalni cilj za smanjenje emisije CO2 i predložile da se do 2050. godine emisija štetnih gasova u atmosferu prepolovi.

Sve velike privrede treba da budu obuhvaćene tim sporazumom, uključujući zemlje s brzo rastućim privredama, poput Kine i Indije, koje Protokol iz Kjota ne obavezuje, ističe se u saopštenju 99 svjetskih kompanija.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!