Capital.ba

Svjetska proizvodnja čelika porasla 4 odsto

28.04.2018. / 13:50

PEKING, Globalna proizvodnja čelika u martu je porasla za 4 odsto zahvaljujući većoj proizvodnji u Kini, najvećem svetskom proizvođaču, nakon ukidanja zimskih ograničenja, te većoj američkoj proizvodnji nakon uvođenja uvoznih carina.

Globalna proizvodnja čelika u martu je tako porasla na 148 miliona tona, pokazali su podaci Međunarodnog udruženja proizvođača čelika, koje zastupa interese više od 160 proizvođača čelika, zaslužnih za 85 % ukupne svjetske proizvodnje.

Industrija čelika, čija se godišnja vrijednost procenjuje na približno 900 milijardi dolara, smatra se pokazateljem ‘zdravlja’ svetske ekonomije.

Proizvodnja sirovog čelika u Kini, inače zaslužnoj za gotovo polovinu svetskog čelika, porasla je na 74 miliona tona, što je za 4,5 % više u poređenju s istim mesecom prošle godine, nakon što su sredinom marta ukinuta ograničenja u proizvodnji tokom zimskih mjeseci, uvedena radi smanjenja smoga.

“Iako je oporavak potražnje za čelikom nakon kineske Nove godine bio sporiji nego što se očekivalo, beležimo dobar smer na strani potražnje i pad zaliha čelika”, kazao je Greg Lilleyman, izvršni operativni direktor u kompaniji Fortescue Metals Group, u razgovoru s novinarima i analitičarima.

Podaci tog međunarodnog udruženja pokazali su da je Indija, koja je ove godine istisnula Japan s mjesta drugog najvećeg svjetskog proizvođača čelika, u martu povećala proizvodnju za 5,3 % na godišnjem nivou. Japan je proizvodnju povećao za 2,2 %.

U Sjedinjenim Državama proizvodnja čelika porasla je za 5,3 %, na 7,3 miliona tona, jer se uvoz čelika smanjio nakon što je američki predsednik Donald Trump nametnuo visoke carine na uvoz čelika kako bi odvratio Kinu od izvoza proizvedenih viškova na globalna tržišta.

Međunarodno udruženja proizvođača čelika ranije ovoga mjeseca podiglo je procene rasta globalne potražnje za čelikom u 2018. godini, na 1,8 %, s ranije procijenjenih 1,6 %, navodeći povoljan zamah u globalnoj ekonomiji.

Međutim, očekuju da će kineska potražnja za čelikom ostati nepromjenjena u ovoj godini, a među razlozima navode usporavanje rasta te druge najveće svjetske ekonomije i kontinuirana nastojanja kineske vlade da uspostave ekonomiju čiji je glavni pokretač lična potrošnja, a ne investicije. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!