Capital.ba

Svi hoće više sredstava iz budžeta

11.10.2011. / 15:55

SARAJEVO, Član Komisije za finansije i budžet Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Hasan Bećirović smatra da se sve institucije korisnice budžeta BiH ne pridržavaju Zakona o finansiranju institucija BiH kojim je propisana obaveza korištenja metode analize troškova.

“Nijedan korisnik budžeta ne koristi tu analizu kod planiranja svojih budžeta, pa su prisutne pojave da je realizacija njihovih budžeta od 40 do 90 odsto od planirane. U strukturi budžeta pojedinih institucija to je još drastičnije” – rekao je Bećirović novinarima u Sarajevu u pauzi sjednice Komisije koja je razmatrala revizorske izvještaje sedam institucija BiH za 2010. godinu.

Prema njegovom mišljenju, može se zaključiti da svi korisnici budžeta “hvataju” poziciju da “ulove” što više sredstava kako bi se mogli komotnije ponašati u trošenju budžeta.

“Upotreba javnog novca u budžetu BiH izuzetno je neracionalna, a interne kontrole su izuzetno neefikasne. Očigledno je da nedostaju propisi kojima bi bilo sankcionisano takvo ponašanje u odnosu na javni novac. Komisija će u budućnosti insistirati na promjeni propisa i utvrđivanju kaznenih odredbi, odnosno sankcija za one koji se ne ponašaju u skladu sa zakonom” – istakao je Bećirović.

Prema riječima predsjedavajućeg Komisije Dragana Čovića, i prilikom današnjeg razmatranja revizorskih izvještaja u institucijama pokazalo se da se pojavljuju uvijek isti problemi u vezi sa javnim nabavkama, zapošljavanjem, potrošnjom materijalnih sredstava.

“Na saslušanje smo pozvali 17 institucija. U narednih 10-ak dana saslušaćemo još 10 institucija. Kad sve to završimo posjetićemo Kancelariju za reviziju BiH, a onda i sve institucije u kojima imamo veoma puno primjedbi revizije” – istakao je Čović.

Na današnjoj sjednici najviše riječi bilo je o revizorskim izvještajima u Ministarstvu odbrane i Upravi za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH.

Kad je riječ o revizorskom izvještaju u Ministarstvu odbrane BiH on je podijelio i same članove Kancelarije za reviziju institucija BiH, jer se sa mišljenjem sa rezervom nije saglasila zamjenik direktora Kancelarije Božana Trninić koja smatra da je on trebalo da bude negativan.

“U nacrtu izvještaja, kada još nije bio dostavljen Ministarstvu odbrane, iznijela sam primjedbe na koje niko nije reagovao, pa sam čak bila nagovarana i da odustanem od toga. Izvještaj obiluje nepravilnostima, greškama i propustima” – istakla je Trninićeva, požalivši se da joj nije bilo omogućeno da svoje izdvojeno  mišljenje dostavi Ministarstvu odbrane ili ga postavi na veb stranicu Kancelarije za reviziju.

Prema njenim riječima, revizorski izvještaji u prethodnim godinama imali su mišljenje sa rezervom i permanentno su ukazivali na veliki broj nepravilnosti, propusta i nedostataka u poslovanju Ministarstva odbrane tako da takvo mišljenje više nije primjereno.

Kada je riječ o revizorskom izvještaju za UIO BiH, prema riječima člana Komisije Hasana Bećirovića,  osim stručnih propusta koji su činjeni u UIO, ključni problemi su političke prirode.

“Ovakva organizacija Upravnog odbora /UO/ UIO BiH pokazala se neefikasnom. Mora se hitno razriješiti pitanje funkcionisanja UO i direktora UIO” – rekao je Bećirović.

Glavni revizor BiH Milenko Šego podsjetio je da je u prošloj godini revizija obavljena u 68 institucija, od kojih je 17 dobilo mišljenje sa rezervom, što znači da u njima postoje propusti, problemi, nedostaci ili kršenja zakona.

“Na ovih 17 institucija otpada 60 odsto budžeta BiH” – naglasio je Šego.

Ističući da je iz godine u godinu evidentan pozitivan pomak u poboljšanju finansijske discipline, on je naglasio da je potrebno da u svim institucijama u kojima su uočeni propusti i nedostaci budu provedeni disciplinski postupci.

“Trenutno se radi revizija zakupa poslovnog prostora u institucijama, te učinka povratka izbjeglih i raseljenih lica BiH” – rekao je Šego.

Osim revizorskih izvještaja rada Ministarstva odbrane i UIO BiH, na današnjoj sjednici su razmatrani i oni o Sipi i Kancelariji za zakonodavstvo Savjeta ministara BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova BiH i Uprave za zaštitu zdravlja bilja BiH.

Zbog neprisustva sjednici članova Komisije Mladena Ivanića i Mehmeda Bradarića kao izvjestilaca za te institucije nisu razmatrani revizorski izvještaji o radu Ministarstva inostranih poslova BiH, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, Ministarstva transporta i komunikacija BiH i Agencije za bezbjednost hrane BiH.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!