Capital.ba

Sve više kasni otplata kredita

17.05.2010. / 8:00

SARAJEVO,  Pod uticajem ekonomske krize došlo je do pada kvaliteta aktive komercijalnih banaka u Federaciji BiH, a ovaj trend zabrinjava i bankare i regulatore tržišta.
Agencija za bankarstvo FBiH upozorava da je u prošloj godini došlo do “kvarenja” rizične aktive banaka, što je posljedica rasta nenaplativih potraživanja, odnosno kašnjenja klijenata u plaćanju dospjelih kreditnih obaveza.
Nekvalitetna aktiva je 31. decembra 2009. godine iznosila 518 miliona, a otpisana aktiva 136 miliona KM. Ako se analizira odnos nekvalitetne i rizične aktive, sa zadnjim danom prošle godine koeficijent je iznosio 4,1 posto, što je još relativno nizak omjer, ali je u odnosu na kraj 2008. godine veći za 1,7 procenata.
“Ako se ima u vidu da učešće B kategorije kredita (određena kašnjenja u otplati) u rizičnoj aktivi iznosi 14,3 posto (na kraju 2008. godine 10,9 procenata), te sumnja da dio plasmana koji su iskazani u ovoj kategoriji imaju lošiji kvalitet i da treba da budu kategorizirani kao nekvalitetna aktiva, može se zaključiti da kvalitet aktive i dalje ima trend pogoršanja”, konstatuju u Agenciji za bankarstvo FBiH.
Smatraju da je od ključnog značaja da banke što realnije procjenjuju kvalitet plasmana i formiraju adekvatne rezerve za kreditne gubitke.
Od kredita plasiranih pravnim licima u nekvalitetne zajmove klasificirano je 311 miliona KM ili 6,2 posto od ukupno odobrenih kredita ovom sektoru. Koliko se situacija pogoršala jasno je iz podataka godinu ranije kada su nekvalitetni krediti dostigli vrijednost od 191 milion KM i činili su 3,6 posto svih plasiranih zajmova u tom sektoru. Za sektor stanovništva nekvalitetni krediti su na kraju prošle godine dostigli sumu od 194 miliona KM ili 4,1 posto od ukupnog iznosa plasiranih zajmova toj kategoriji. Godinu ranije nekvalitetni krediti plasirani stanovništvu iznosili su 117 miliona KM ili 2,3 odsto ukupno odobrenih zajmova građanima.
Agencija za bankarstvo FBiH konstatuje da je trend pogoršanja bankarske aktive, odnosno otplate kredita u 2009. godini naročito bio izražen u trećem i četvrtom kvartalu. Taj problem je, ističu u Agenciji, bio znatno izraženiji kod pravnih lica nego kod stanovništva. Prošle godine došlo je i do povećanja dospjelih potraživanja banaka za 52 procenta, čime je njihovo učešće u ukupnim kreditima poraslo sa 2,3 na 3,6 posto.
U Udruženju banaka BiH tvrde da su banke ostale bez profita u 2009. godini, koji je iznosio svega 9.000 KM, upravo zbog visokih rezervacija za potencijalne gubitke na osnovu loših kredita kako bi zaštitile depozite.
Ekonomista Izudin Kešetović smatra da je porast rizične aktive banaka posljedica opšte nelikvidnosti u realnom sektoru.
“Najprije država nije uredan platiša, međusobna potraživanja među kompanijama takođe se ne naplaćuju, a to stvara lanac nelikvidnosti na čijem kraju i početku su komercijalne banke”, kaže Kešetović.
Dodaje da u BiH nema monetarno-kreditne i fiskalne politike u službi privrede i njenih aktivnosti, niti institucija koje bi ih provodile, te stoga vjeruje da će se efekti recesije i dalje ispoljavati, a vrhunac će doživjeti na jesen. Nezavisne novine
Loši krediti banaka u FBiH u 2009. godini
518 miliona KM – nekvalitetna aktiva
136 miliona KM – otpisana aktiva
311 miliona KM – nekvalitetni krediti pravnih lica
194 miliona KM – nekvalitetni krediti stanovništva
52 odsto – rast dospjelih potraživanja banaka

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Sve više kasni otplata kredita

    1. ŽIRANT

      A,što bar niste u paketu iznijeli ”probleme” banaka.
      Neće one ostati bez otpisane aktive, naći će u ovom blatu(čitaj neuređenom društvo-kirminalizovanom postupku banaka itd u pojedinim slučajevima) što reče Hrkuljaš naplatiće od nekoga i poslednji fening sve dok im ovo blato bude omogućavalo, ali brzo će sigurno presušiti, a to vidim, da je ”najuspješnija” banka u plasmanima kredita do sada od nove godine plasirala 600 i nešto kredita (Hypo banka).

    2. hrkljuš ba

      Nema krize dok bude bilo dovoljno blata u našoj bari. Kriza će se početi osjećati kod balkanskih neandertalaca tek kad ta baruština počne da se isušuje :D

    3. pero

      kazu dolazi neka nova kriza…………..