Capital.ba

Sve veći trgovinski deficit Japana

22.10.2014. / 15:32

japanTOKIO, Posustala japanska ekonomija primila je danas još jedan udarac u vidu uvećanja trgovinskog deficita u septembru.

Zbog toga se na nivou cijele godine očekuje rekordni manjak u trgovinskoj razmjeni.

Veći od očekivanog deficit od 958,3 milijarde jena (8,96 milijardi dolara) dolazi nakon oštrog privrednog pada iz drugog kvartala, koji je podgrijao strahovanja da je oporavak japanske privrede ugrožen, prenosi agencija Frans pres.

Trgovinski deficit je u devet mjeseci zaključno sa septembrom iznosio 10,47 biliona jena, 35 odsto više u odnosu na isti period lani.

Međunarodni monetarni fond je ranije ovog mjeseca skoro prepolovio prognozu ekonomskog rasta Japana, na 0,9 sa 1,6 odsto, zbog uticaja aprilskog povećanja poreza, prvog u 17 godina, na privredu.

Septembarski trgovinski deficit rekordan je za taj mjesec, a u septembru 2013. iznosio je 943,2 milijarde jena. Rezultat je takođe dosta viši u odnosu na manjak od 768 milijardi jena koji su očekivali analitičari.

Japansko Ministarstvo finansija navodi da je izvoz u septembru porastao 6,9 odsto na 6,38 biliona jena, zahvaljujući rastu izvoza automobila, čelika i brodova. Isporuke u Kinu porasle su 8,8 odsto, u Sjevernu Ameriku 4,7 odsto, a u EU 0,7 odsto. Uvoz je istovremeno uvećan 6,2 odsto na 7,34 biliona jena, zahvaljujući kupovini tečnog prirodnog gasa i telekomunikacione opreme.

Japanska privreda je u tri mjeseca zaključno sa junom potonula 1,8 odsto na kvartalnom i čak 7,1 odsto na godišnjem nivou, što je najslabiji rezultat nakon katastrofalnog cunamija i zemljotresa iz 2011. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!