Capital.ba

Svaki šesti stanovnik zapadnog Balkana suočava se sa “energetskom nestašicom”

29.06.2008. / 14:10

PARIZ, Međunarodna agencija za energiju (IEA) saopštila je da se svaki šesti stanovnik zapadnog Balkana suočava sa “energetskom nestašicom”, koja je uslijedila nakon ratova na prostoru bivše Jugoslavije tokom protekle decenije.

U najnovijem izveštaju IAE, objavljenom u Parizu, gdje je i sjedište ove međunarodne organizacije, ukazano je na potrebu brze obnove postojećih i izradnju novih elektroenergetskih postrojenja u regionu.

Ova agencija u studiji pod nazivom “Energija na zapadnom Balkanu: put reformi i obnove” ocjenjuje da reforme mogu pomoći da se obnove zalihe energetskih resursa u mnogim zemljama zapadnog Balkana.

U studiji se navodi da bi zapadni Balkan mogao da igra “važnu ulogu” u realizaciji novih projekata za transport nafte i prirodnog gasa iz regiona Kaspijskog mora i Bliskog istoka u Evropu.

Svjetska banka, pozivajući se na mišljenje energetskih eksperata, ocjenjuje da će se region zapadnog Balkana, kao i cijele jugoistočne Evrope, tokom narednih pet godina stalno suočavati sa nestašicom i poskupljenjem električne energije.

U analizi koju je ranije objavila Svjetska banka navodi se da će zemlje zapadnog Balkana i ostalih dijelova jugoistočne Evrope, isključujući Mađarsku, morati do kraja naredne decenije da investiraju oko 9,5 milijardi evra u izgradnju novih energetskih objekata i 5,8 milijardi evra za rekonstrukciju postojećih proizvodnih kapaciteta.

Ugalj, i to prvenstveno lignit, ostaće i dalje, prema ocjeni stručnjaka Svjetske banke, glavni energetski izvor u zemljama zapadnog Balkana.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!