Capital.ba

Suficit sa Makedonijom 138 mil. USD

21.10.2010. / 10:20

BEOGRAD, Vrijednost robne razmjene Srbije i Makedonije u osam mjeseci 2010. iznosila je 446 miliona dolara, što je 11,6 odsto više u odnosu na isti period lani.
Izvoz u Makedoniju vrijedio je 292 miliona dolara i povećan je za 12,3 odsto, dok je uvoz povećan za 10,3 procenta i dostigao je 154 miliona dolara.

Srbija je u robnoj razmjeni sa Makedonijom ostvarila suficit od 138 miliona dolara.

Robna razmjena u čitavoj 2009. godini vrijedila je 663 miliona dolara i bila je manja za 24 odsto nego u 2008, pri čemu je Srbija ostvarila suficit od 195 miliona dolara. Izvoz je povećan za 13,8 odsto i iznosio je 429 miliona dolara, dok je uvoz smanjen za 37,6 odsto i vrijedio je 234 miliona dolara.

U srpskom izvozu prošle godine dominirali su kupoprodajni poslovi koji su činili 96,8 odsto razmjene, a slična situacija je i ove godine, jer ti poslovi čine 96,5 odsto razmjene.

Ove godine Srbija je u Makedoniju najviše izvozila gvozdene proizvode i otpatke, elektičnu energiju, šećer, toplovaljane limove, brašno, telefone, suncokretovo ulje, kukuruz, bezalkoholna pića, hartiju i karton, prehrambene proizvode sa kakaom i lijekove.

Najviše su se uvozili paradajz, obojeni i lakirani proizvodi, lijekovi, krastavci, pocinkovani proizvodi, zavarene cjevi, cigarete, toplovaljane table, gipsane poloče, svjež kupus, kobasice, proizvodi od nelegiranog čelika, vino i biskviti.

Najveći izvoznici iz Srbije u Makedoniju su Ju es stil iz Smedereva, Sunoko iz Novog Sada, EVN trejding iz Beograda, Enerdži tim iz Beograda, Tetra pak, Alfaplam iz Vranja, Dijamant iz Zrenjanina, Crvenka i Henkel Merima iz Kruševca.

Najveći uvoznici su Arselor iz Beograda, MV sistem iz Beograda, DAC komerc iz Novog Sada, Vino Župa iz Aleksandrovca, DIS iz Krnjeva, Bardžo iz Beograda, Naka Zemun, Idea, Farmalogist, Svislajon Takovo i Joter iz Kruševca.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!