Capital.ba

Sudije nemilice troše na dnevnice, naknade, regrese

20.07.2010. / 8:50

SARAJEVO, Revizijom poslovanja Ustavnog suda BiH revizori su uočili da cjelokupni sistem internih kontrola u ovoj instituciji nije u potpunosti razrađen, te da ta činjenica može da ima uticaj na neracionalno trošenje budžetskih sredstava.

Ustavni sud BiH je u prošloj godini od 5.022.614 maraka budžetskih sredstava potrošio 4.964.347 maraka, od čega je na plate 90 zaposlenih potrošeno 3.759.980 maraka.
Mada prosječna plata u Ustavnom sudu doseže 3.481 KM, na naknade zaposlenih iz budžeta prošle godine potrošeno je 688.964, a na putne troškove 92.763 marke.
Ugovorene usluge su u prošloj godini plaćene 72.528 KM, telefoni i poštanske usluge iznosili su 87.742 marke, dok je za struju i komunalije potrošeno 80.577. Na nabavku materijala u prošloj godini je potrošeno 27.866 maraka, na nabavku opreme 19.972, a na prevoz i gorivo 12.824. Tekuće održavanje je u prošloj godini stajalo 74.497 maraka.
Revizori BiH konstatuju da je tokom prošle godine Ustavni sud izvršio tri preraspodjele budžetskih sredstava u korist naknada za troškove zaposlenih, putne troškove, izdatke telefonskih i poštanskih usluga, izdatke za struju.
Tako su troškovi za naknade zaposlenih uvećani za 11.000 maraka, putni troškovi za 27.000, telefonske i poštanske usluge za 34.000 maraka, struju i komunalije za 29.000 maraka, a tekući izdaci povećani su za 50.000 maraka više nego što je planirano na početku godine.
– Za razliku od drugih institucija, zaposleni u Ustavnom sudu BiH nisu smanjivali plate. Naime, u vrijeme kada je osnovica za obračun plata u drugim institucijama umanjivana sa 535 na 498 KM, u Ustavnom sudu je došlo do povećanja koeficijenata tako da sa smanjenjem osnovice nije došlo do smanjenja plata u ovoj instituciji kao u drugim, utvrdili su revizori.
Navode da je regres u Ustavnom sudu isplaćivan 70 odsto od plate zaposlenog ili prosječne plate u Ustavnom sudu koja iznosi oko 2.000 maraka u zavisnosti šta je za zaposlenog povoljnije.
– Tako su se naknade za godišnji odmor po zaposlenom kretale u rasponu od 1.400 do 4.600 maraka, pa je po tom osnovu iz budžeta isplaćeno 164.985 maraka – konstatuju revizori.
Revizori takođe otkrivaju da se naknade zaposlenima u slučaju smrti ili teže bolesti užeg člana porodice isplaćuju na osnovu internih akata, a osnov za te naknade je prosječna plata u Ustavnom sudu ili plata zaposlenog u zavisnosti šta je povoljnija opcija.
– Za slučaj smrti užeg člana porodice naknada iznosi tri prosječne plate zaposlenog ili tri prosječne plate u Ustavnom sudu, pa je u prošloj godini za slučajeve smrti i teže bolesti užih članova porodice isplaćeno 36.796 maraka – navode revizori.
U decembru prošle godine Ustavni sud je isplatio i stimulacije za zaposlene u ukupnom iznosu od 41.440 maraka, a odluka o tome donesena je naknadno, 6. januara ove godine.
Stimulacije su se kretale od 225 do 1.620 maraka.
– S obzirom na to da se Ustavni sud finansira iz budžeta, usklađivanjem internih akata u vezi sa naknadama zaposlenih, sa propisima koji regulišu ovu problematiku u institucijama BiH, Ustavni sud bi se postavio u realnije okvire o pitanju navedenih akata u skladu sa opštom ekonomskom situacijom u društvu – upozoravaju revizori.
Predsjednik Ustavnog suda BiH Miodrag Simović rekao je “Glasu Srpske” da je revizorski izvještaj za ovu instituciju dobar i da su uvažene sve primjedbe koje su uputili revizori.
– Nijedan sudija, pa ni ja kao predsjednik ne naplaćujem pravo na odvojeni život, dnevnice niti iznajmljivanje stana iako to rade mnogi državni službenici. Revizorski izvještaj je dobio punu podršku nadležnih u Ustavnom sudu BiH i usvojen je jednoglasno. Nastojimo da štedimo koliko se može i plate koje dobijamo su u skladu sa zakonskim propisima – istakao je Simović.
Neriješena 6.243 predmeta
Revizori su naveli da je Ustavni sud u prošloj godini zaprimio 4.209 predmeta od čega se 18 odnosilo na ocjenu ustavnosti, a 4.191 na apelacije. Od toga je riješio 3.294 predmeta od kojih su 14 bili ocjena ustavnosti, a 3.280 apelacioni predmeti.
– Uočili smo činjenicu da su na kraju prošle godine u Ustavnom sudu ostala neriješena 6.243 predmeta, što je rezultat njihovog višegodišnjeg gomilanja – konstatuju revizori.  Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!