Capital.ba

Subotica: Mnogostruko uvećan porez na zemljište

17.02.2014. / 20:29

suboticaSUBOTICA, Poljoprivrednici koji na teritoriji Subotice imaju zemljište u svom vlasništvu od ove godine plaćaće mnogo veći porez u odnosu na prethodni period.

Osnovica za oporezivanje do sada je bila petostruki katastarski prihod, koji je bio toliko mali da je bilo neisplativo štampati uplatnice i slati ih na adrese poljoprivrednika.

Od ove godine, izmjenama zakona, poljoprivrednici će biti u obavezi na plaćaju porez čija se osnovica utvrđuje na osnovu površine po zonama, odnosno klasama.

Oporezivaće se svaka površina veća od 10 ari, i to 3.270 dinara po hektaru zemljišta od prve do treće klase, a 1.635 dinara po hektaru zemljišta od 4. do 8. klase.

Kada se na ovo doda naknada za odvodnjavanje, poljoprivrednici će imati oko 5.000 dinara dažbina po hektaru, što pojedini smatraju velikim opterećenjem.

Ivan Vidaković, iz Udruženja seljaka Stari Žednik, kaže da je najveći porez na zemljište upravo u Subotici, odnosno da nema grada sa porezom većim od 2.000 dinara po hektaru, s tim da zemlje istog ili boljeg kvaliteta ima i u drugim vojvođanskim opštinama.

On, takođe, negoduje i zbog toga što, kao i kod ostalih nekretnina, svi vlasnici ovih površina moraju da podnesu poresku prijavu, po mjesnim zajednicama ili u Gradskoj kući.

“Koliko mi imamo informacija, jedino subotička opština insistira da svi ponovo prijavljuju svoje površine, što mi nije logično, pošto u Katastru sve piše i jednim klikom oni mogu izvaditi podatke i poslati mi porez”, rekao je Vidaković.

Prilikom podnošenja poreske prijave, poljoprivrednici sa sobom treba da ponesu ličnu kartu, njenu fotokopiju, dokument o vlasništvu, kao i izvod iz katastra na osnovu kojeg se vidi klasa zemljišta. Ukoliko ga već posjeduju, ne moraju vaditi novi list nepokretnosti.

Odluka da svi vlasnici nepokretnosti moraju ponovo podnositi poreske prijave, prema riječima šefice lokalne poreske administracije Anke Trifunović, donijeta je zbog velikog broja izmjena u samom zakonu.

“Zakonodavac je u jednoj odredbi rekao da Skupština grada može da donese odluku da se podnesu poreske prijave za utvrđivanje poreza na imovinu, i zbog toga je donijeta odluka jer se puno toga mijenjalo. Moglo se utvrditi na bazi postojećih podataka, ali nismo imali tačne podatke i možda jednom treba podnijeti prijave da budu tačni podaci radi utvrđivanja, što je sada veliki problem i velika gužva”, rekla je, između ostalog, Trifunović.

Iako je prvobitno bilo predviđeno da se poreske prijave moraju podnijeti do 31. marta ove godine, navedeni rok će najvjerovatnije biti produžen.

Naime, Gradsko vijeće usvojilo je prijedlog odluke, koja je upućena Skupštini grada na usvajanje, po kojoj će ovaj rok biti produžen do 30. juna.

S obzirom na veliki broj poreskih obveznika kao i na veliki broj nepokretnosti na teritoriji Subotice, oko 200.000, ocijenjeno je da je potrebno rok koji je prvobitno bio određen produžiti za još tri mjeseca odnosno do 30. juna 2014. godine. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!