Capital.ba

Strahovanja portugalskih bankara

23.05.2013. / 13:36

portugalNIKOZIJA, Vodeći portugalski bankari upozoravaju da bi se kiparska bankarska kriza mogla “preliti” u ovu zemlju i ukazuju na slučajeve “odliva” ulagača i porasta nepovjerenja između stanovništva i bankarskog sistema Portugala.

Rukovodioci dvije najveće portugalske banke smatraju da je potrebno da se obrate otvorenim pismom rukovodstvu EU i njegovim finansijskim organima, uključujući Evropsku komisiju.

Oni su nezadovoljni zbog prognoza koje dolaze iz Brisela o “efektu domina” i razmišljanja o temi – “ko će biti sljedeći poslije Kipra?”.

To je opasna igra vatrom, smatraju portugalski bankari i kritikuju podjelu zone evra na “zdravo jezgro” i “problematičnu periferiju”.

Ništa bolju ulogu, prema njihovom mišljenju, nisu odigrale ni okolnosti u vezi sa finansijskim spasom Kipra, koje su pokazale kako nestabilnost nacionalnog bankarskog sistema, tako i nezaštićenost uloga običnih građana – navodi “Fajnenšel tajms”.

Prema podacima londonskog nedjeljnika “Ekonomist”, Portugal je već dobio od Evropske komisije, Evropske centralne banke i MMF-a oko 75 milijardi evra za stabilizaciju finansijskog sistema.

Španiji, čija je ekonomija mnogo jača, potrebno je oko sto milijardi evra samo za sanaciju bankarskog sistema.

Ekonomski analitičari upozoravaju da, u slučaju daljeg razbuktavanja finansijske krize po čitavoj zoni evra, antikrizni mehanizmi EU u izvjesnom trenutku mogu jednostavno da ostanu bez sredstava.

Neki ekonomisti tvrde da je greška bilo i samo uvođenje jedinstvene evropske valute – evra.

Oni upozoravaju da je greška bilo i širenje zone evra na zemlje koje ne mogu da se nalaze zajedno u jednom valutnom sistemu. Pogotovo ne zajedno sa Njemačkom.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!