Capital.ba

Strah od Grčke diže cijenu zlata

12.01.2012. / 8:40

LONDON, Cijene zlata rastu u berzanskom trgovanju u srijedu reagujući na izjavu ministra za razvoj Grčke o kretanju budžetskog deficita.

Cijene zlata za isporuke u februaru su u elektronskoj trgovini na Njujorškoj berzi u srijedu porasle za 0,5 odsto na 1.639,7 dolara za finu uncu (31,1 gram).
Grčki ministar za razvoj Mihalis Hrisohoidis je izjavio da njegova zemlja možda neće uspjeti da se uklopi u budžetski deficit dogovoren sa međunarodnim kreditorima, bez obzira na njihovu finansijsku podršku.
To je podstaklo strahovanja investitora od mogućeg bankrota Grčke i uticalo na rast kupovine zlata kao bezbjedne aktive.
Od početka sedmice cijene zlata su porasle 1,5 odsto zahvaljujući jačanju evra i u utorak su premašile 200-todnevni silazni prosjek od 1.635 dolara za uncu.

Na kotacije plemenitog metala određen uticaj ima i rastuća tražnja iz Narodne Repoublike Kine. Kina je u novembru povećala uvoz zlata iz Hongkonga za bezmalo 20 odsto na rekordnih 102,525 tone, a za 11 mjeseci 2010. prema statistici iz te njene autonomne administrativne teritorije uvezla je 389,295 tona.

Srebro se u srijedu prodavalo za 29,77 dolara za uncu u poređenju sa 29,93 dolara na zatvaranju berzi u utorak. Odnos zlata prema srebru koji pokazuje koliko se unci srebra može kupiti za uncu zlata, porastao je na 54,78 sa 54,22 prije nedjelju dana, ukazujući na brži rast cijena zlata.

Cijena platine je porasla u srijedu na 1.473,24 dolar za uncu sa jučerašnjih 1.461,50 dolara, dok je paladijum pojeftinio na 631,50 dolara sa 633,50 dolara. Na rast cijene platine utiče rizik od prekida snabdijevanja strujom u Južnoafričkoj Republici, koja je najveći svjetski proizvođač tog plemenitog metala.
Berzanski dileri su takođe obratili pažnju na izjavu direktora sektora za suverene rejtinge međunarodne rejting agencije Fič Dejvida Rajlija koji je kritikovao politiku ECB, koja se po njemu, ne zalaže dovoljno na sprečavanju kolapsa u zoni zajedničke evropske valulte. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!