Capital.ba

Stotinama proizvođača autodjelova u Evropi prijeti bankrot

17.12.2008. / 8:40

FRANKFURT,  Bankrot bi tokom predstojećih mjeseci mogao da ugrozi svakog desetog proizvođača djelova za automobilsku industriju u Evropi, ukoliko vlade ne obezbjede toj grani kreditne garancije u ukupnom obimu od 25 milijardi evra, izjavio je šef Evropskog udruženja dobavljača (CLEPA) Lars Holmkvist (Holmqvist).
 Šef CLEPA je upozorio da se rizik bankrota nadvio nad oko 500 firmi u tom sektoru. U Evropi ima oko 5.000 dobavljača za automobilsku industriju, od kojih udruženje CLEPA zastupa 3.000.
 “Važno je da Evropska komisija razmotri potrebe ove industrijske grane, a kada se sve to zbroji doći ćemo do cifre od preko 25 milijardi evra”, dodao je Holmkvist.
 On je ukazao da će taj iznos morati da se da u formi garancija, kako bi dobavljači za automobilsku industriju opet mogli da uzimaju kredite od banaka, jer ih danas ne dobijaju.
 Kriza u automobilskoj industriji zahvatila je većinu firmi – od proizvođača teških teretnih vozila do dobavljača sastavnih delova, ukazuju stručnjaci.
 Automobilska industrija je poslije finansijskog sektora, u kome je globalna kriza i nastala, sledeća oblast koja je pružila ruku tražeći finansijsku pomoć od vlada evropskih i prekomorskih zemalja, ukazuju svjetske novinske agencije.
 U sektoru dobavljača za automobilsku industriju, bankrot nad značajnim djelom svojih aktivnosti je već proglasio i britanski “Vagon Otomotiv” (Wagon Automotive), zatim nemačka firma “TMD Frikcion” (Friction).
 Holmkvist je naveo da je vodeći njemački proizvođač autodjelova “Kontinental” (Continental) primer firme koja podnošljivo posluje, ali je ugrožena lošim kreditnim uslovima. “Kontinental” je u petak saopštio da je od banaka zatražio više vremena da isplati oko 11 milijardi evra.
 Prema mišljenju predsjednika CLEPA, dobavljači će, s obzirom na uobičajeno kašnjenje isplata od proizvođača kola, osjetiti puni uticaj krize automobilske industrije početkom iduće godine.
 “Tokovi gotovine još nisu ugroženi, ali će to biti već od februara i marta”, smatra Honkvist.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!