Capital.ba

Stečaj brži od privatizacije

16.02.2010. / 8:00

SARAJEVO, Planirana privatizacija desetak preduzeća iz Unsko-sanskog i Sarajevskog kantona potpuno je neizvjesna kao i sudbina njihovih više od 700 radnika, jer firme ne rade, gomilaju obaveze, nemaju imovinu, a neke od njih su već u stečaju.

U Agenciji za privatizaciju Kantona Sarajevo kažu da su dva preduzeća sa liste za privatizaciju otišla u stečaj, dok će tri najvjerovatnije zadesiti ista sudbina zbog nagomilanih obaveza, što bi petnaestak njihovih radnika ostavilo bez posla.
“Preduzeća ne rade i uglavnom preživljavaju iznajmljujući poslovne prostore. Imaju neriješen status imovine, tako da je teško očekivati njihovu prodaju”, rekao je Nazmija Pipić, direktor Agencije za privatizaciju Kantona Sarajevo.
Ističe da firma “Mesing enterijeri i umjetnički zanati” ima skoro četiri miliona KM obaveza za plate i doprinose od 1992. godine, dok zgrada kao jedina imovina koju imaju ne može biti predmet privatizacije, jer je proglašena spomenikom od kulturnog značaja. Sa druge strane, “Poljoeksport” je opterećen tužbama bivših inopartnera.
“U slučaju prvog preduzeća u zakup daju radnje u toj zgradi i od toga plaćaju tople obroke i prevoz radnicima. Za ‘Poljoeksport’ smo predložili likvidaciju, jer tužbe njihovog starog inopartnera nekoliko puta premašuju vrijednost preduzeća. U tom preduzeću radi nekoliko radnika i oni će najvjerovatnije na biro”, istakao je Pipić i dodao da će u stečaj najvjerovatnije i “Savremena administracija”.
Mehmed Popara, direktor “Mesing enterijera i umjetničkih zanata”, smatra da nije logično zgradu izgrađenu 1957. godine proglasiti spomenikom kulture, jer “nije toliko stara”. Tvrdi da posla nema, jer su mašine i radnici stari, a da desetak njih, koliko ih je ostalo, čuva imovinu i dobija topli obrok i karte za prevoz.
“U preduzeću je bilo oko 50 radnika, ali je većina penzionisana ili su napustili firmu. Protiv preduzeća su podnijeli tužbe tražeći izmirenje svojih potraživanja. Čekala se privatizacija i prodaja zgrade kako bi bila namirena potraživanja, ali država hoće to da uništi”, naglasio je Popara.
Stečajni postupak već je pokrenut u “Šumaproduktu”, koji će ponovo u privatizaciju ako ostane nešto od njegove imovine, te “Transport saobraćaju”, koji je preživljavao izdajući nekretnine, koje su kasnije vraćene matičnoj firmi u Beogradu. Pipić kaže da će “Unis PSC” Vogošća, iako ima 4,2 miliona KM obaveza, što je skoro identično vrijednosti državnog kapitala, najvjerovatnije biti privatizovana s obzirom na to da imaju oko 9,9 miliona KM vrijedne nekretnine i šest radnika.
U Agenciji za privatizaciju USK kažu da je upitno da li će sedam preduzeća, nakon što bude raskinut kupoprodajni ugovor i kapital vraćen državi, ponovo moći biti privatizovano zbog gomilanja obaveza i opasnosti da ostanu bez imovine.
“Moguće je da ta preduzeća nakon što budu vraćena državi više i ne budu postojala, jer se aktiviraju hipoteke i naplaćuju obaveze. Zbog dugih procesa raskida ugovora i obaveze rastu. Ta su preduzeća uglavnom neaktivna, a radnici imaju potraživanja i teško će biti privatizovana ponovo”, rekli su u ovoj agenciji i naveli da su neke od tih firmi “Izgradnja” i “Agrokrajina” Bihać, “Rad” Cazin i “Novitet” Bosanski Petrovac.
U Agenciji za privatizaciju Bosanskopodrinjskog kantona tvrde da su sve privatizovali, dok u Srednjebosanskom kantonu planiraju prodaju pet “zdravih” firmi. U ostalim kantonalnim agencijama nismo uspjeli dobiti informacije.  Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!