Capital.ba

Stanogradnja u najvećoj krizi

11.09.2012. / 7:10

BANJALUKA, SARAJEVO, Nedostatak investicija je glavni problem negativnih trendova u bh. građevinarstvu, koji su zabilježeni ove godine, posebno u jeku sezone, stav je analitičara i stručnjaka iz te oblasti.

Stanje u građevinskom sektoru je nešto bolje u FBiH nego u RS, u kojoj se tek u narednoj godini može očekivati da se obim radova dovede na nivo iz prošle godine, zbog početka izgradnje velikih infrastrukturnih projekata.
Kako je kazao Džemal Kalajdžisalihović, sekretar Asocijacije građevinarstva i industrije građevinskih materijala BiH, u FBiH je u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle zabilježen pad obima radova za blagih 0,8 odsto.
“I u FBiH se bilježi pad u građevinskom sektoru, ali je on daleko manji zahvaljujući izgradnji koridora 5c kroz ovaj entitet”, rekao je on i dodao da je i u RS i u FBiH osnovni problem za loše stanje nedostatak investicija. On je istakao da će se u RS stanje donekle popraviti igradnjom autoputa na dionici Doboj – Prnjavor.
“Tek u narednoj godini se može očekivati da se vrijednost radova u RS, ako ništa, dovede na nivo iz 2011. godine”, rekao je on i dodao da nedostatak investicija ugrožava građevinarstvo, jer ih nema dovoljno, kada je u pitanju stambena izgradnja, izgradnja poslovnih objekata i infrastrukture.
Istakao je da je na svim nivoima zabilježen pad investicija, a da na to utiče i struktura investicija, jer su to uglavnom investicije za mašine i opremu, a manje za izgradnju novih građevina.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost izvršenih radova u periodu januar – jul ove godine manja je za čak 14 odsto u odnosu na isti lanjski period.
Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS i direktor GP “Krajina” iz Banjaluke, potvrđuje da je u građevinarstvu RS došlo do pada, ali i smanjenja zaposlenosti.
“Međutim, različita je situacija u sektoru niskogradnje, oblasti putne privrede i sektoru visokogradnje, gdje nema opipljivih naznaka da bi moglo doći do značajnih poboljšanja”, rekao je Đurić.
Ističe da će u sektoru niskogradnje, prema realnim očekivanjima, doći do značajnih pozitivnih pomaka početkom realizacije projekta izgradnje autoputa Prnjavor – Doboj, ali i najavljene izgradnje energetskih objekata.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da je građevinarstvo dugoročno u krizi, a da je definitivno izlaz u povezivanju sa drugim tržištima. On je istakao da bi se u RS stanje trebalo popraviti početkom izgradnje dionice autoputa Doboj – Prnjavor, ali da bi građevincima trebalo obezbijediti i neke olakšice u poslovanju.
“Osnovni razlozi pada aktivnosti u sektoru građevinarstva su u činjenici da je ekonomska situacija učinila da se kupci, potencijalni investitori, suzdržavaju kupovine”, rekao je on. S druge strane, Pavlović je kazao da, naše poslovne banke nisu u situaciji da mogu stimulisati građane da investiraju putem kredita. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!