Capital.ba

Stanogradnja i dalje na koljenima

21.07.2011. / 8:00

BANJALUKA,  Stanogradnja u BiH i dalje je na koljenima, jer je kupovna moć potencijalnih kupaca stanova slaba, a kamatne stope u bankama su visoke.
Tvrde to u bh. udruženjima poslodavaca, ali i sindikalnim organizacijama, gdje kažu da kriza ne prestaje uzimati danak u ovoj oblasti.
Šaban Kadirić, predsjednik Sindikata građevinarstva BiH, govori da, iako bi trebalo da je sezona građevinskih radova u punom jeku, to se na terenu ne vidi.
“Kada je stanogradnja u pitanju, očigledno je da se bilježe samo neki sitni radovi. Ne vidimo čak ni da se grade tržni centri, kao ranije”, navodi Kadirić.
U građevinskim firmama u FBiH kažu da ništa ne ukazuje da će se ta oblast uskoro oporaviti. Njihova strahovanja potvrđuju i podaci Federalnog zavoda za statistiku, koji pokazuju da je na gradilištima u FBiH u aprilu ove godine radilo 9.065 radnika, dok je u istom mjesecu 2008. taj broj iznosio čak 12.147.
Sa druge strane, prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost izvršenih građevinskih radova u prvih pet mjeseci ove godine u RS povećana je za 12 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Međutim, takvi podaci neprihvatljivi su i za poslodavce i za ekonomiste u RS.
Građevincima problem predstavljaju nedostatak investicija i težak ambijent poslovanja
“Volio bih da je situacija takva, ali mislim da takvi statistički podaci samo stvaraju konfuziju i navode ljude da misle da se situacija poboljšala, a u stvari od toga nema ništa”, kazao je Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
On je naveo da se, prema podacima koje dobija s terena, može zaključiti da je građevinskih poslova sve manje i da je situacija sve teža.
Nebojša Balaban, član Udruženja ekonomista – SWOT, ističe da nema stvarnog oporavka građevinarstva i da se trenutna situacija u ovoj oblasti može nazvati košmarom.
“S jedne strane, građevincima problem predstavlja nedostatak investicija, a sa druge, težak ambijent poslovanja, jer je BiH poznata po tome u čitavom svijetu. Zna se da smo mi na dnu svih lista kada je u pitanju kvalitet poslovanja, posebno u građevinarstvu”, kazao je Balaban.
Osman Sadović, direktor Agencije za nekretnine “Nemos” Sarajevo, kaže i da je potražnja za stanovima loša.
“Snižene su cijene stanova, ali prodaja nije povećana”, ističe Sadović.
Petar Zec, iz Agencije za prodaju nekretnina “BS Invest” iz Banjaluke, kazao je da je prodajom stanova bio zadovoljan u prva četiri mjeseca ove godine i da je tada situacija bila bolja nego prethodne godine.
“Međutim, u maju i prvoj polovini juna situacija je bila nešto lošija, dok sada ponovo imamo povećanu zainteresovanost kupaca, vjerovatno zbog kupaca iz inostranstva koji sada dolaze”, kazao je Zec. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Stanogradnja i dalje na koljenima

    1. lemi

      trziste nekretnina u nasoj banana drzavici je potpuno imperfektno, i apsolutno neelasticno u odnosu na traznju. to znaci da se cijena uopste ne formira suceljavanjem ponude i traznje, vec da su cijene zabetonirane. a zasto su zabetonirane? zato, jer se prodavcima ne zuri sa prodajom. zasto im se ne zuri? zato, sto je gradjevina sredstvo pranja novca. stotine miliona KM, nelegalno izvucenih iz legalnih tokova, su ubacene u gradjevinarstvo. oni imaju svoju racunicu, povrat na kapital od najmanje 80%. sve ispod toga im ne odgovara, pa ne spustaju cijene, a kako nema nove izgradnje za koju bi im trebao novac, nemaju ni potrebe da prodaju po nizoj cijeni.
      e to je posljedica toga da postoji stotinu investitora i GPa koje grade zgradicu ovamo, zgradicu tamo (vrlo cesto grade sa tudjim parama, tipa evo, zgrada se gradi, uplatite dok jos ima raspolozivih stanova). njima ne odgovara bilo kakvo udruzivanje sredstava, i izgradnja na vecim povrsinama, jer investiraju ili tudji ili prljav novac, ocekujuci prinos od 80-100%. moderno zelenasenje.

    2. turista

      Odem do GP Milos Impex , imaju zgradu iza tropika . Pitam koliko cijena m2 , gospodin kaze 2000 KM m2 , pitam ga kiloki je zgrada stara , gospodin kaze 2 godine , pitam koliko ima slobodnih stanova , gospodin kaze 18 !!! Za tim pitam kolika bi bila cijena za KES, naravno ciljajuci na popust, kes imam . TIp ladno kaze ako iskesiras tri stana mozemo da ti damo m2 po 1950 KM !!!!!!OK, hvala i zbogom …I onda kazu da je stanogradnja na koljenima. ccc.

    3. lemi

      momci, odlicni postovi. nema se vise nista dodati.

    4. Akcionar

      Ima li iko da se ozbiljno bavi ovom problematikom ili svi ponavljaju istu priču, uključujući i građevince i investitore i vlasnike agencija i nadležne državne institucije?
      Da bi se mogao sagledati problem stanogradnje treba malo dublje zagrebati.
      Prvo, dugoročno imamo negativan prirodni priraštaj pa nije jasno kome bi pravili sve te stanove.
      Drugo, trendovi migracije stanovništva su iz BiH prema inostranstvu i iz manjih prema nekoliko većih mjesta. Konkretno, u RS jedino Banja Luka ima porast broja stanovnika, dok praktično sva druga mjesta imaju stagnaciju ili pad.
      Treće, nije poznato (zbog popisa) ni koliko imamo stanovnika ni koliko domaćinstava ni koliko već izgrađenih stambenih jedinica, pa je teško znati i kolika je realna potražnja.
      Četvrto, od identifikovane potencijalne tražnje (oni koji nemaju krov nad glavom) treba “razlučiti” realnu tražnju, tj. koliko je njih zaposleno, sa kojim prosječnim primanjima i kolika je njihova kreditna sposobnost.
      Peto, cijena m2 i uslovi za stambene kredite, prvenstveno kamatne stope su tek vrh ledenog brijega, ali i prostor za iniciranje ili gašenje tražnje.
      Kad ovo sve investitor “iskristališe”, vidi da ni u BL ne može biti neka velika potražnja za stanovima od 2.000 KM/m2. Uostalom, zašto bi potražnja uopšte bila veća od sadašnje?
      Je li se iko sjeća da je izgrađena neka fabrika, da je porastao broj zaposlenih, prosječna primanja, izvoz, bilo šta? Ništa! I na vidiku nema nikakvih izgleda da će biti bolje. Na sceni imamo ogromno raslojavanje između malog broja sve bogatijih i velikog broja sve siromašnijih… Znači, možete prodati luksuzne vile ili jeftine stanove. Sve ostalo je lupanje glavom u zid.
      Da li su u sadašnjoj situaciji investitori i vlasnici agencija za nekretnine “slijepci” koji očekuju da će neko čarobnim štapićem otjerati krizu ili da će ljudi odnekud doći punih džepova i navaliti da kupuju stanove ne pitajući za cijenu?

    5. Hrkljuš

      Ako su Milini statističari zaključili da u građevinarstvu sve cvjeta onda je to tako i amin. Svi koji tvrde suprotno prosipaju demagogiju :-7

    6. David Štrbac

      Naravno da je košmar, kada je cijena stanova u Banja Luci na nivou onih u gradovima Austrije i Mađarske.

      Formula održive cijene:
      prosječna bruto godišnja primanja x 3 = cijena stana

      Gradite stanove za 800-900 KM/m2, pa će biti potražnje i posla. Znači, stan od nekih 50m2 bi trebao da košta između 40.000 i 50.000KM.
      Napravite konzorcij više firmi, kupite nekoliko hektara zemljišta i napravite naselje.

      Keramiku, laminat, utičnice, kade, šolje, stolariju, kablove, crijep i sve drugo što može, kupite na veliko u Kini, pa ćete imati pristojnu zaradu i na tih 800KM/m2. Kupaca ima jako puno, samo ne mogu da si priušte 2.000KM/m2.
      Pravljenjem pojedinačnih zgradica po gradu, građevinski sektor neće daleko dogurati.