Capital.ba

Stabilnost se vratila u evrozonu

20.10.2015. / 17:07

evriLONDON, Privreda evrozone je ove godine bilježila korist od snažnog dolara, niske cijene nafte, programa kupovine obveznica koji je pokrenula Evropska centralna banka i tekuće reforme u nekim zemljama, zbog čega će na kraju godine ostvari rast od 1,6 odsto, ocijenila je konsultantska kuća “Ernst i Jang” (EY).

Nakon turbulencija iz 2012/13. i stabilizacije iz 2014, evrozona je ove godine bilježila nešto snažniji tempo rasta, navodi se u izvještaju EY objavljenom na sajtu kompanije.

EY prognozira da je privredni rast evrozone u trećem kvartalu iznosio 0,5 odsto, nakon 0,4 odsto iz prethodna tri mjeseca, dok za cijelu 2015. prognozira rast od 1,6 odsto, a za 2016. 1,8 odsto u svjetlu jačanja poslovnog povjerenja i investicija.

Rast bi potom trebalo da se stabilizuje na 1,7 odsto u 2017. i da nešto oslabi, na 1,5 odsto u prosjeku u godinama nakon 2017, kada izblijedi uticaj niskih cijena energenata i slabog evra.

Domaća tražnja bila je ključni je pokretač oporavka evrozone u drugom kvartalu, a niske cijene nafte dovele su do jačanja prihoda domaćinstava. Pored toga, izvoznici iz evrozone su u tom tromjesečju zabilježili najveći rast izvoza na godišnjem nivou u posljednje četiri godine, a za cijelu 2015. prognozira se rast izvoza od 4,8 odsto, koji će u naredne dvije godine usporiti na 4,0 odnosno 3,4 odsto.

Domaća potrošnja će u 2015. porasti 1,7 odsto, što je najsnažniji tempo od 2007, da bi potom usporila na 1,4 odsto u 2016. i 1,3 odsto u 2017.

Sistemski rizici sa kojima se suočava evrozona, fiskalna kriza i deflacija, ublaženi su, a nedavni sporazum između evrozone i Grčke o novoj pomoći toj zemlji pokazuje da su zemlje spremne na kompromis, navodi EY.

Najviši privredni rast u evrozoni ove godine imaće Irska (4,9 odsto), a najniži Finska, čija će privreda potonuti 0,4 odsto. U 2016. najbolji rezultat ponovo će zabilježiti Irska (takođe 4,9 odsto), a najslabiji Grčka, sa padom bruto domaćeg proizvoda od 2,9 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!