Capital.ba

Srpsko tržište žitarica lagano oživljava

06.12.2008. / 11:46

NOVI SAD, Na novosadskoj Produktnoj berzi u prvoj nedjelji decembra sklopljen je 21 kupoprodajni ugovor i ostvaren promet od oko 26 miliona dinara (oko 289.000 evra), što je za berzanske eksperte siguran znak, da srpsko tržište žitarica lagano oživljava.

U Produktnoj berzi Srni je potvrđeno da je u prvoj nedjelji decembra vlasnike promjenilo 2.501 tona razne berzanske robe, što je za čak 109 odsto više nego u posljednjoj nedelji novembra.

Na berzi se najviše trgovalo kukuruzom ovogodišnjeg roda, a kupoprodajni ugovori sklapali su se prema cijeni te žitarice od 8,10 dinara za jedna kilogram (oko 0,08 evra).

Berzanski eksperti skreću pažnju izvoznicima kukuruza u Srbiji, da je njegova cijena na čuvenoj budimpeštanskoj berzi prvi put ove godine nešto viša od domaće, što im pruža šansu, da razmisle o ozbiljnijim aranžmanima njegovog otkupa od domaćih proizvođača.

Berza podsjeća da je završila posao oko interventnog državnog otkupa 96.000 tona kukuruza od registrovanih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji i to po cijeni od devet dinara. (oko 0,10 evra).

Kad je u pitanju trgovanje pšenicom, ponuda i potražnja bila je skromna, a ostvarivala se po cijeni od 13,82 dinara (oko 0,15 evra), koja je nepromjenjena već treću nedelju.

Za razliku od domaćeg, na svjetskim tržištima, cijena pšenice je promjenjiva, pa se bilježi njen lagan pad na berzama u Čikagu i Parizu, dok na berzi u Budimpešti ima blagi rast.

Od ostalih roba na berzi se trgovalo mineralnim đubrivom UREA po cieni od 27 dinara za jedan kilogram (oko 0,30 evra).

Na Berzi podsjećaju da je samo prije dva mjeseca cijena tog đubriva bilo za čak 60 odsto viša, pa se UREA tad prodavala za 43,20 dinara za jedan kilogram (oko 0,47 evra).

U proteklo nedelji, konstatuju na Produktnoj berzi trgovalo se sojinom sačmom 44 odsto proteina po cijeni od 38,25 dinara za kilogram (oko 0,42 evra), kao i suncokretovom sačmom 33 odsto proteina po cijeni od 6,27 dinara za kilogram (oko 0,06 evra).

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!