Capital.ba

Srbiji oprošten dug za ruski gas

24.09.2008. / 12:36

BEOGRAD, Srpsko-ruski razgovori o realizaciji energetskog sporazuma, održani nedavno u Beogradu, bili su veoma oštri i protekli su u napetoj atmosferi – piše ruski list “Komersant”.

List navodi da je ruski ministar za vanredne situacije Sergej Šojgu na samom početku razgovora sa srpskim zvaničnicima, koje je predvodio premijer Mirko Cvetković, izrazio nezadovoljstvo što u Srbiji pojedini visoki državni zvaničnici vode kampanju za reviziju cijene Naftne industrije Srbije /NIS/.

Prema izvorima ruskog lista, Šojgu je podsjetio da je prodaja NIS-a u paketu sa izgradnjom gasovoda, kao i da je Rusija otpisala Srbiji više od 12 miliona evra duga za gas i potisala sporazum o bescarinskom izvozu srpske robe u ovu zemlju, te da je aktivno pomagala Beograd u borbi za Kosovo.

“Ti argumenti su, sudeći po svemu, bili ubjedljivi za srpsko rukovodstvo”, navodi list, napominjući da su nakon razgovora srpski zvaničnici izjavili da Srbija garantuje sprovođenje energetskog sporazuma.

List dodaje da je najveći zagovornik preispitivanja cijene NIS-a potpredsjednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić, koga ruski list označava kao “lobistu zapadnog kapitala i aktivnim protivnikom prodaje NIS-a `Gaspromu`”.

U tekstu se navodi da bi raskid energetskog sporazuma, čiji je garant srpski predsjednik Boris Tadić, kako smatraju u Moskvi, mogao dovesti u pitanje odnose sa Moskvom ne samo u oblasti ekonomije.

Vlada Srbije je, kako dodaje list, garantovala Rusiji realizaciju potpisanog energetskog sporazuma, čime su konačno odbačene spekulacije o mogućem raskidu tog ugovora, koji će pomoći Rusiji da učvrsti pozicije na Balkanu.

“Komersant” dodaje da nije iznenađujuće što su rusko-srpski razgovori tekli u napetoj atmosferi, imajući u vidu glasine o mogućnosti raskida sporazuma zbog nezadovoljstva Beograda cijenom za NIS.

Energetski sporazum previđa prodaju NIS-a ruskog “Gaspromu” za 400 miliona evra i 500 miliona evra investicija, izgradnju gasovoda kroz Srbiju i izgradnju skladišta gasa Banatski Dvor.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!