Capital.ba

Srbija za sada neće koristiti sredstva koja joj je odobrio MMF

27.01.2009. / 18:33

BEOGRAD,  Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Radovan Jelašić izjavio je danas da Srbija za sada neće koristiti sredstva koja joj je odobrio Međunarodni monetarni fond /MMF/.

Jelašić je novinarima u zgradi NBS-a rekao da dogovorom sa MMF-om u vezi sa kretanjem bruto domaćeg proizvoda /BDP/ i prihodima nije bilo predviđeno da su Srbiji potrebna dodatna sredstva, te da će ukoliko Beograd povuče dio od raspoloživih 402 miliona evra to značiti da su se pretpostavke dogovora promijenile.

“Onog trenutka kada povuče deo od raspoloživih 402 miliona evra, Srbija potvrđuje da oni preduslovi na kojima se bazirao taj program više ne postoje i da postoji finansijska rupa koju na takav način mi želimo da zatvorimo”, ocijenio je Jelašić.

On je naglasio da za sada takvih problema nema i da su devizne rezerve stabilne, kao i da NBS stalno nastoji da minimizira pritisak na kurs.

Guverner NBS-a ocijenio je da bi Srbija trebalo da preduzme neke mjere da bi bila povećana ponuda deviza na međubankarskom deviznom tržištu kako bi bio stabilizovan dinar.

On je naveo da je kurs dinara za evro danas u rasponu od 96 do 96,5 dinara i da bi ukoliko se nastavi veća tražnja za devizama, kakva je vladala prethodnih dana, trebalo nešto preduzeti da se poveća ponuda.

Jelašić je istakao da bi bilo veoma važno da se realizuju prihodi koji su predviđeni sporazumom MMF-a i Vlade, a to su prihodi od privatizacije NIS-a, i druge privatizacije poput Telekoma, ali i sredstva koja su već odobrena Srbiji od Evropske investicione banke, Svjetske banke i drugih institucija, a koje Srbija još nije iskoristila.

On je objasnio da bi se na taj način povuklo više deviza u Srbiju što bi doprinijelo da se pritisak na dinar smanji.

Jelašić je naveo da su ograničenja u deviznim rezerama koja se koriste za odbranu kursa dinara dogovorena sa MMF-om i Memorandumom sa Vladom Srbije i dodao da je moguće da se ona razmotre ukoliko se situacija promijeni.

On je dodao da NBS još nije došla do krajnje granice u korištenju deviznih rezervi.

“Kao i svi ostali preduslovi koji su ušli u program ubeđen sam da se i ovaj može ponovo razmotriti. Ja sam siguran da će to biti tema prilikom predstojeće posete potpredsednika MMF-a između 8. i 10. februara, prvi put posle 20 godina”, rekao je Jelašić.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!