Capital.ba

Srbija prošle godina izvezla 2.967 tona meda

03.09.2013. / 7:30

festival medaBEOGRAD, Sa izvezenih 2.967 tona meda prošle godine Srbija je oborila rekord u izvozu ovog značajnog domaćeg proizvoda. Od izvezenog meda u Srbiju je ušlo 12.925.000 dolara.
Zarada od izvoza meda mogla bi biti mnogo veća kad bi Srbija liberalizovala sferu pčelarstva, smatra Rodoljub Živadinović, predsjednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

“Zahvaljujući našim marketinškim kampanjama u inostranstvu, uspjeli smo da se izborimo za veći izvoz, što je za posljedicu imalo da u posljednje dvije godine pčelari povećavaju broj košnica. Trenutni prosjek u našem savezu je 49 košnica po pčelaru. Prošle godine je sa 2.967 tona ostvaren maksimum u izvozu. Pčelari su svuda u svijetu u povlašćenom položaju. Kad bi i naši pčelari imali privilegije kao u Evropskoj uniji, za dve godine bismo imali 6.000 pčelara više. Potencijali pčelarstva su neiscrpni jer su ogromne površine pod bagremovim šumama neiskorišćene. Manje od jednog procenta pčelinje paše u Srbiji je iskorišćeno, ali da bi se pčelar tim poslom ozbiljno bavio, to mora da bude isplativo”, ističe Živadinović i dodaje da je ove godine najveći prinos, do 12 kilograma po košnici, bio kod bagremovog meda.

Živadinović ističe da SPOS pregovara s državom o regulativi o zdravstvenoj zaštiti pčela, koja će, ako zaživi, srpski med učiniti nekonkurentim na evropskom tržištu jer će mu zbog skupih nameta drastično uvećati cenu.

“Potrebno je da pčelari imaju što manje dažbina. Problem je i to što svi od pčelara traže pare odmah, a oni na naplatu čekaju i do šest mjeseci”, rekao je Živadinović.

Agroekonomski analitičar Milan Prostran, bivši specijalni savjetnik predsednika Privredne komore Srbije, ističe da je pčelarstvo od amaterskog i dopunskog posla preraslo u profesionalnu djelatnost koja donosi solidnu zaradu.

“Sve je više pčelarskih društava i s obzirom na to da je naš med odličnog kvaliteta, Srbija bi mogla godišnje od izvoza meda da zaradi desetine miliona dolara. Pčelarstvo je postalo biznis koji donosi lijepu zaradu”, rekao je Prostran i dodaje da je srpski med po kvalitetu prepoznatljiv na tržištu zapadnih zemalja.

Proizvodnja meda 2012. godine

Količina-Vrsta meda (U TONAMA)
♦ Bagremov2.037
♦ Od bagremca34
♦ Livadski809
♦ Suncokretov 1.754
♦ Lipov 449
♦ Cvetni 131
♦ Šumski 108
♦ Mešani 407
♦ Med od uljane repice 49
♦ Ostale vrste meda 31
Ukupno 5.808

Milan Prostran ističe da je homoljski med od Zavoda za intelektualnu svojinu dobio sertifikat o geografskom porijeklu, na osnovu kojeg je postao zaštićen i na međunarodnom tržištu Lisabonskom konvencijom.

“Naš med je odličnog kvaliteta i Srbija može godišnje da izvozi više od 5.000 tona meda. Postoji veliki broj pčelara koji imaju od 10 do 1.000 košnica, a njih može biti i više“, rekao je Prostran. (Gde Investirati)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!