Capital.ba

Srbija nema rekordnu nezaposlenost u regionu

02.07.2011. / 18:11

BEOGRAD, Ministarstvo finansija Srbije saopštilo je da nije tačno da je u Srbiji rekordna nezaposlenost u regionu.

Kako navode iz ministarstva, zaposlenost, šta više, u posljednja tri mjeseca raste.
Reakcija Ministarstva finansija je uslijedila zbog sve učestalijih špekulacija u javnosti u vezi sa stopom nezaposlenosti i zaduženosti Srbije.
Saopštenje Ministarstva uslijedilo je dan nakon što je premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio da u posljednja tri mjeseca raste broj zaposlenih u Srbiji, a da su podaci o broju nezaposlenih nepouzdani.

U saopštenju se navodi da su podaci o rastu zaposlenosti konzistentni sa onim o povećanju nezaposlenosti, pošto se potonji odnose na rast u periodu oktobar 2010 – april 2011.

Rast zaposlenosti je zabilježen u periodu mart – maj 2011, istaknuto je u saopštenju.

Kad je riječ o zaduženosti, Vlada je prošle godine uvela zakonsku obavezu poštovanja fiskalnih pravila, koja ograničavaju zaduženost na niskom nivou od 45 odsto ukupnog društvenog proizvoda (BDP), što se u praksi i poštuje.

“Da podsjetimo, željeni nivo zaduženosti zemalja EU” je 60 odsto BDP-a, ali je u praksi mnogo viši – u prosjeku 80 odsto, pri čemu u Francuskoj 82 odsto, Njemačkoj 83 odsto, Belgiji 87 odsto, Italiji 119 odsto i konačno Grčkoj 143 odsto, tako da nema govora o dužničkoj krizi u Srbiji”, navodi Ministarstvo.

U saopštenju se dalje navodi da su ekonomsku politiku zemlje u vrijeme trajanja krize, relevantne međunarodne institucije ocijenile kao izuzetno uspješnu, što je potvrđeno i nedavnim povećanjem kreditnog rejtinga zemlje.

“Svi ekonomski pokazatelji ukazuju da je Srbija izašla iz krize i da ćemo u aprilu 2012. godine živjeti bolje nego danas”, navodi se u saopštenju.

U tom smislu se podsjeća da je industrijska proizvodnja u prvih pet mjeseci veća za 5,1 odsto nego u istom periodu 2010.

Izvoz za prvih pet mjeseci je 25,8 odsto ili za milijardu evra veći, BDP za prvi kvartal veći je za 3,4 procenta u odnosu na prvi kvartal 2010, a Međunarodni monetarni fond je revidirao projektovani rast BDP Srbije u 2012. i podigao ga sa četiri na 4,5 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!