Capital.ba

Srbija: I domaće firme bi da grade stanove

01.06.2014. / 13:20

gradjevinarstvoBEOGRAD, Građevinske kompanije iz Srbije očekuju da će biti angažovane na izgradnji jeftinih stanova i obnovi zemlje poslije poplava.

Domaće građevinske firme u Srbiji i proizvođači građevinskog materijala, nakon što je premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio gradnju jeftinih stanova, a posebno nakon katastrofalnih poplava koje su zadesile Srbiju, imaće pune ruke posla.

Vlasnik i direktor građevinskog preduzeća Naprijed iz Beograda Dobroslav Bojović rekao je Tanjugu da ta građevinska firma očekuje da bude uključena u predstojeću gradnju velikog broja jeftinih stanova u Srbiji i tvrdi da imaju kapacitete za taj posao.

On je potvrdio da je srpska građevinska industrija i operativa već dugo u teškom stanju, da se praktično bori za opstanak, a da je nekada bio najmoćniji dio privrede.

“Bilo koji projekat koji bi bio dobro odmjeren može da doprinese opstanku i daljem razvoju građevinske oprative i industrije, ali pod uslovom da u tome, ipak, glavnu riječ imaju građevinari”, rekao je Bojović.

Država, prema njegovim riječima, treba da stvori ambijent koji je postojao sedamdesetih i osamdesetih godina odnosno ambijent sličan onom kakav ima Turska ili Kina.

Uvjeren je, kaže, da Srbija to može i da sve, kako kaže, kapitalne objekte u zemlji, prije svega one koje finansira država, grade srpske firme.

On, međutim, smatra da novim Zakonom o planiranju i izgradnji treba riješiti svojinske odnose na zemljištu i da obezbijediti lokacije i jeftinije komunalno opremanje za gradnju stanova za socijalnu kategoriju stanovništva.

“Gradnja tih stanova bi trebalo da bude kontrolisana, jer oni ne bi smjeli bez dobre procedure da izađu na slobodno tržište odnosno da se poslije pojave u slobodnoj prodaji i budu dio špekulativnih radnji. Ako se zemljište da džabe i ustupi bez nadoknade za komunalije onda su tu tržišni principi narušeni i zbog toga takvi stanovi ne bi smjeli da budu u slobodnoj prodaji”, rekao je Bojović upozoriviši da bi u tom slučaju neko, na primjer, špekulativno mogao da kupi po 10 ili 15 stanova po cijeni od 350 evra po kvadratu.

Očekuje da će Naprijed učestvovati u izgradnji jeftinih stanova navodeći da je ta velika firma spremna da podrži svaki program vlade.

Naprijed, prema njegovim riječima, trenutno gradi u Austriji, Rusiji, Kazahstanu, Iraku, Saudijskoj Arabiji.

Inače, njegova firma je, dodao je, ugovorila posao vrijedan oko 100 miliona dolara sa Turcima za gradnju bolnice na Novom Beogradu koja će imati bruto građevinsku površinu od 38.000 kvadrata, a na tom gradilištu biće angažovano između 800 i 1.000 ljudi.

Klaster menadžer Agencije za drvo – klastera dvoprerađivača Srbije Nataša Pantović je rekla Tanjugu da te firme očekuju učešće u izgradnji jeftinih stanova.

“Ovakav projekat izgradnje velikog broja stanova omogućio bi da se instalirani kapaciteti, koji su trenutno u drvnoj industriji angažovani sa oko 35 procenata, pokrenu i zaposli mnogo veći broj ljudi, a u kasnijim fazama to bi značilo oživljavanje i proizvodnje namještaja, jer te stanove treba i opremiti”, rekla je Pantovićeva Tanjugu.

U sastavu agencije se nalazi veliki broj preduzeća koja ukupno zapošljavaju oko 7.000 ljudi, koja se bave i proizvodnjom elemenata za gradnju, kao što su krovne konstrukcije, fasadnom i unutrašnjom stolarijom, podovima i druge opreme.

Prema njenim riječima, učešće ovih elemanata u građevnskoj cijeni stanova iznosi između 15 i 17 procenata.

Pantovićeva je dodala da je drvna industrija poslednjh godina u Srbiji u dosta lošem stanju.

Potpredsjednik Građevinsko-industrijske komore Srbije Goran Rodić smatra da će kod masovne gradnje morati da se koristi tipska gradnja da bi mogla da bude jeftina i da projekti moraju da budu takvi da nema velike razlike u bruto i neto površini zgrade, jer tako može dosta da se uštedi.

Rodić je Tanjugu rekao da bruto površina ne bi smjela da bude više od 25 odsto vijeća od neto površine zgrade.

“Pošto država daje zemljište – prošlo je vrijeme kada su se naduvavale cijene i pojedinici bogatili”, istakao je on i dodao da je najvažnije da se pokrene proizvodnja, ali da se postignu takve cijene koje će biti veoma povoljne i privući kupce.

Smatra i da nosioci posla moraju da budu velike srpske firme koje će uključiti niz malih i srednjih preduzeća, kao i da prazan hod u gradnji treba svesti na minimum. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!