Capital.ba

Spoljnotrgovinska razmjena Srbije i deficit u padu

01.04.2009. / 7:45

pad14BEOGRAD, Srbija je u prva dva mjeseca ove godine zabilježila spoljnotrgovinski deficit od 841,6 miliona evra, što je 29,9 odsto manje nego u istom lanjskom periodu, a spoljna trgovina je smanjena zbog krize u svijetu, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku Srbije.
Kako se navodi u saopštenju, ukupna spoljnotrgovinska razmjena je opala za 28 odsto na 2,38 milijarde evra. Izvoz je smanjen za 26,9 odsto na 770,2 miliona evra, a uvoz za 28,5 procenata na 1,61 milijardu evra.
Izraženo u dolarima, vrijednost spoljne trgovine u januaru i februaru opala je za 35,9 odsto na 3,1 milijardu dolara, izvoz je iznosio jednu milijardu dolara, uvoz 2,1 milijardu dolara i zabilježen je deficit od 1,1 milijardu dolara.
Pokrivenost uvoza izvozom povećana je na 47,8 odsto, dok je u prva dva mjeseca prošle godine bila na nivou od 46,8 odsto.
Najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srbije su Evropska unija, sa udjelom od više od 50 odsto i zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima Srbija bilježi suficit.
Suficit je zabilježen u trgovini sa Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Makedonijom, a najveći deficit zabilježen je u trgovini sa Rusijom zbog uvoza nafte i gasa i zbog toga što srpski izvoznici nedovoljno korište sporazuma o slobodnoj trgovini.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!