Capital.ba

Šoškić: Inflacija će nastaviti da pada

12.04.2012. / 16:30

BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić izjavio je danas da će inflacija u Srbiji u narednom periodu nastaviti da pada, spustiće se na najniži nivo u aprilu, i do kraja godine biće u zoni inflacionog cilja.

Šoškić je na konferenciji za novinare napomenuo i da će nova poljoprivredna sezona, veći rast regulisanih cijena poslije formiranja sljedeće vlade, prestanak važenja uredbe o ograničavanju trgovačkih marži dovesti do određenog rasta inflacije u drugoj polovini godine.

Ističući da NBS ostaje pri procjeni da će rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u ovoj godini biti 0,5 odsto, on je ocijenio da to jeste skromno, ali da je u ovoj godini uspjeh, imajući u vidu situaciju u evrozoni i okruženju.

Prema procjeni centralne banke, međugodišnji pad BDP-a u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period lani iznosio je 1,5 odsto usljed negativnih kretanja u industriji, građevinarstvu, trgovini i pojedinim uslužnim sektorima.

Šoškić je naglasio i da se za drugu polovinu godine prognozira brži privredni oporavak, posebno imajući u vidu aktiviranje pogona “Fijata” i očekivane dobre rezultate poljoprivredne sezone.

Brži ekonomski rast vođen neto izvozom očekuje se u 2013. godini, sa poboljšanjem ekonomske situacije u zemljama koje su glavni trgovinski partneri Srbije i iz kojih dolaze strane direktne investicije, rekao je on.

Guverner je ocijenio da su mjere štednje, koje je usvojila Vlada Srbije, dobar signal da se ne zapostavlja vrlo važan problem, ali su vrlo vjerovatno nedovoljne da se prihodi i rashodi zemlje “dovedu u održivi sklad”.

“Očekujemo da je to samo prvi korak, da će svakako formiranje nove vlade da predstavlja trenutak kada će se donijeti konkretnije i ozbiljnije mjere po pitanju fiskalne konsolidacije zemlje”, rekao je on i dodao da postoji još prostora za štednju i za rast prihoda.

Šoškić je ukazao i da će od budućih poteza vlade i spremnosti na reforme fiskalne politike, i na prihodnoj i na rashodnoj strani, dobrim dijelom zavisiti šta će se dešavati na deviznom tržištu, odnosno sa kursom dinara.

Pritisci na slabljenje dinara od kraja 2011. godine potiču od povećanog trošenja dinarskih sredstava od strane države, rasta trgovinskog deficita i psiholoških faktora usljed negativnih vijesti – zaustavljanja aranžmana sa MMF-om i odlaska “Ju-Es stila”.

Guverner je podsjetio da međunarodno finansijsko tržište prati održivost ekonomske politike svake zemlje, i da neizvjesnosti i rizici utiču i na priliv i odliv investicija, što se zatim odražava i na kurs. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!