Capital.ba

Šoškić: Dinar jači od jeseni

03.05.2012. / 7:50

BEOGRAD, Srednji kurs evra za četvrtak je 111,9 dinara. Valuta tako je za 0,4 odsto slabija nego prije mjesec dana, odnosno vrijedi čak 11 odsto manje nego početkom maja 2011. godine.

– Vjerujemo da su ovi pritisci privremenog karaktera, do uspostavljanja nove vlade, i njenih nužnih reformskih koraka koji bi odmah trebalo da dovedu do pozitivne revizije aranžmana sa MMF i do temeljnije fiskalne konsolidacije zemlje na srednji rok – objašnjava za “Novosti” dešavanja na deviznom tržištu profesor Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije.
* Nedavno je NBS donijela mjere čiji je cilj bio smirivanje kursa?
– Nedavna mjera opreznog smanjivanja devizne obavezne rezerve imala je za cilj stabilizaciju inflacije u narednim tromjesečjima, smanjivanje depresijacijskih pritisaka na deviznom tržištu, podsticanje dugoročnijeg finansiranja banaka i djelimično smanjivanje troškova finansiranja banaka.
* Ali, kao da nisu imale pun efekat, dinar i dalje slabi?
– Depresijacijski pritisci na deviznom tržištu uslovljeni su odsustvom pozitivne revizije aranžmana sa MMF, povlačenjem nekih investitora iz Srbije i neizvjesnošću uzrokovanom političkim ciklusom. Javni dug zemlje što prije treba da prestane da raste, budžetski deficit treba da se svede u okvir dogovorenog aranžmana sa MMF. Srbija mora jasno da pokaže da na srednji i dugi rok može redovno da izmiruje svoje obaveze. Zbog toga, Narodna banka intenzivnije interveniše na deviznom tržištu i od početka godine do danas prodala je 708,5 miliona evra na deviznom tržištu da bi spriječila da se pritisci na slabljenje kursa dinara preliju u višu inflaciju i veću finansijsku nestabilnost u zemlji.
* Planirate li da nastavite intervencije na deviznom tržištu?
– Ova strategija očuvanja cjenovne i finansijske stabilnosti u zemlji je vrlo skupa i može se sprovoditi samo ograničeni vremenski period. Otuda je važno da se pun kapacitet Vlade i Skupštine uspostavi što prije nakon izbora radi povlačenja neophodnih reformskih mjera radi očuvanja ukupne makroekonomske stabilnosti zemlje.
* Vjeruje se da će nova vlada “stupiti na dužnost” tek krajem godine?
– To bi bilo vrlo loše, jer je svaki dan odlaganja za našu zemlju vrlo skup. Devizne rezerve zemlje nisu neiscrpne i Narodna banka Srbije mora da vodi računa o njihovom očuvanju iznad potrebnog nivoa za normalno plaćanje naših obaveza prema inostranstvu. Odlaganje formiranja vlade ili eventualna neizvjesnost oko brzih i odlučnih reformskih koraka nove vlade, po pravilu, će voditi daljim depresijacijskim pritiscima na deviznom tržištu.
* Nije rijetka praksa da se cijene koje su pod kontrolom države drže “zamrznute” pred izbore, a da odmah nakon toga počnu da rastu. Mislite li da i ovoga puta postoji ta opasnost?
– Postoji ta mogućnost i centralna banka, u svojim projekcijama, uključuje i takav scenario. Svakako očekujemo da ćemo sa novom vladom imati produktivan dijalog po ovom pitanju.
* Ima li centralna banka mogućnost da reaguje i konkretnije, osim, kako kažete, “dijalogom”?
– Jedina moguća reakcija NBS na eventualno suviše veliki rast cijena pod državnom kontrolom je restriktivna monetarna politika koja, kao što znamo, našu zemlju košta kroz manju ekonomsku aktivnost i manji broj novih radnih mjesta.
Cijene
* Cijene na malo su prethodnog mjeseca rasle nešto više nego što je planirano. Da li postoji opasnost da se taj trend nastavi?
– Inflacija u Srbiji je u martu mjesecu bila 3,2 odsto na godišnjem nivou i nalazi se u okviru postavljenog inflacionog cilja. U aprilu očekujemo dodatni blagi pad, a sa novom poljoprivrednom sezonom od maja blagi rast inflacije, ali i dalje u okviru inflacionog cilja. Novosti

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!