Capital.ba

Slijedi novi globalni haos?!

28.06.2013. / 11:03

kina1PEKING, Kineske berze danima padaju, bankomati su ispražnjeni, a sve to stvara strah u svjetskim finansijskim institucijama da se i Kina nalazi pred bankarskom krizom kao SAD krajem 2007. i Evropa 2008. godine.

Neki ekonomski analitičari upozoravaju da se bliži čas kada bi se kineski “balon” mogao rasprsnuti i cijeli svijet gurnuti u novi finansijski haos.

U trećoj najvećoj banci – “Kineskoj banci”, kao i u još nekoliko velikih banaka došlo je do problema sa isplatama, a korisnici povremeno nisu mogli doći do svog novca putem bankomata.

Banke su pokušale da smire situaciju, navodeći da je riječ o – tehničkoj grešci u sistemu.

Ali po kineskim blogovima navodi se da mnogi bankomati i dalje nemaju novca i da je riječ o problemima u bankarskom sektoru.

Navodno, “okidač” za novu psihozu bila je odluka Centralne kineske banke da prestane da “upumpava” svježi novac u sistem.

Rezultat toga je da ionako prezadužene kineske banke više ne vjeruju jedna drugoj i međusobno posuđuju novac po velikim kamatama, koje dostižu i do 25 odsto.

Male banke, sa visokim udjelom loših kredita, strahuju da bi bez pomoći Centralne kineske banke mogle da bankrotiraju.

A onda bi “domino-efektom” mogao da bude zaražen i cijeli finansijski sektor.

U najgorem slučaju međubankarska razmjena mogla bi da “presuši”, jer banke međusobno ne žele da posuđuju novac.

Ekonomski analitičari upozoravaju da se isto dogodilo i prije pet godina kao reagovanje na bankrot američke investicione banke “Leman braders”.

Rezultat svega toga je stalni pad vrijednosti dionica na kineskim berzama. Tako je berzovni indeks u Šangaju pao za 15 odsto od početka juna.

Ipak, agencija za kreditni rejting “Standard-Purs” ne vjeruje u veliku kinesku krizu.

Trenutne teškoće u Kini ne mogu se porediti sa situacijom koja je bila nakon bankrota američke investicijske banke u SAD – navode iz ove agencije i ocjenjuju da će se situacija smiriti, ali da to neće biti “preko noći”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!