Capital.ba

Šef opominje prije konačnog otkaza

25.08.2012. / 8:30

BEOGRAD, U želji da smanje broj zaposlenih, poslodavci su u vrijeme ekonomske krize, češće nego ranije, posezali za suspenzijama. Ipak, u Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova Srbije kažu da godišnji prosjek još ne prelazi 500 slučajeva jer poslodavci i dalje “više vole otkaze”, što bi moglo da posvjedoči više od 250.000 otpuštenih u posljednje tri godine.

– Nesavjesni poslodavci svoje radnike mobingom, najmaštovitijim šikaniranjima, neplaćanjem doprinosa i zarada primoravaju da odu sami, oslobađajući se time zakonskih obaveza pri otkazu, kao što su isplate otpremnina – ocjenjuje Olga Kićanović, iz Agencije za mirno rešavanje radnih sporova Srbije. – Udaljavanje radnika s posla je, takođe, jedan od zaobilaznih puteva otpuštanja.

Kićanovićeva dodaje da su razlozi za suspenziju taksativno pobrojani u zakonima i samim tim lako dokazivi na sudu, pa ako poslodavac njima manipuliše, može da izgubi spor, pa čak i da plati naknadu štete.

Zato poslodavac pribjegava suspenziji, uglavnom, kad radnika želi da zadrži, ali da ga sankcioniše zbog ponašanja koje ne želi da se ponovi – zaključuje Kićanovićeva. – To je najčešće disciplinska, “korektivna” mjera, kojom se zaposleni prave “po mjeri poslodavca”.

I u Inspektoratu za rad Srbije objašnjavaju da je riječ o disciplinskoj mjeri i potvrđuju da još nisu imali intervencija na terenu povodom zloupotrebe suspenzija.

– Slučajevi udaljavanja sa posla su vrlo rijetki – kaže Stanka Županjac, pomoćnik direktora Inspektorata za rad. – Nama se zaposleni uglavnom obraćaju kada je u pitanju otkaz ugovora o radu.

U sindikatima tvrde da suspenzija ima više u vrijeme ekonomske krize, ali ne spore da je većina opravdana.

– Propisi i radna disciplina se moraju poštovati. I poslodavac ima pravo da zahtijeva određeni kvalitet obavljenog posla, pa samim tim i da pozove na odgovornost one koji to ne poštuju – kaže Ljuban Žigmund, iz Saveza samostalnih sindikata Srbije i dodaje da ima i slučajeva zloupotreba jer kriza dodatno zaoštrava odnose na poslu.

Ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, ne poštuje radnu disciplinu, učini krivično djelo, zloupotrijebi pravo na bolovanje, ako mu je određen pritvor… samo su neki od razloga za suspenziju. Ta mjera ne može da traje duže od tri mjeseca. Stanka Županjac kaže da za to vrijeme zaposleni ima pravo na četvrtinu plate, a ako izdržava porodicu – na trećinu. Po isteku ovog roka, zaposlenom slijedi otkaz ili se vraća na posao, i nadoknađuju mu se razlike u zaradi. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!