Capital.ba

Sedmična plata – nedosanjani san

16.01.2011. / 14:52

BEOGRAD, Sve je više dobrostojećih firmi u Srbiji koje, umjesto dva puta, plate obračunavaju jednom mjesečno, što postaje praksa i u Americi. U Uniji poslodavaca potvrđuju da se ponekad desi višekratna mjesečna isplata zarada, ali zbog potrebe, a ne volje radnika.

Ne prođe ozbiljniji sportski izvještaj, a da ne čujemo kolika je sedmična plata fudbalera iz Srbije  u Premijer ligi u Velikoj Britaniji. U Srbiji, gde pojedini poslodavci ne isplaćuju mjesecima ni minimalne zarade, to djeluje nestvarno.

Sve je više dobrostojećih firmi u Srbiji koje plate, umjesto dva puta, obračunavaju jednom mjesečno, što postaje praksa čak i u Americi.

“Naša firma je do 2004. godine isplaćivala zarade u dva dijela, ali od tada zbog povećanja broja zaposlenih, plate se isplaćuju i obračunavaju jednom mjesečno zbog uštede u troškovima”, kaže Igor Lončarević iz KPMG-a.

U Uniji poslodavaca Srbije potvrđuju da se ponekad desi višekratna mjesečna isplata zarada, ali zbog nužde, a ne volje radnika. To povećava administrativne troškove, platni promet i čini našu ekonomiju skupljom i manje konkurentnom.

Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca kaže da zakonska obaveza nalaže da istog dana kada se uplati neto zarada moraju da se plate porezi i doprinosi, jer u suprotnom sljedi kazna od Poreske uprave Srbije.

“Morate imati dovoljno novca na dan isplate i za poreze i doprinose i za neto zarade i onda se dešava da se u nekim firmama plate daju u više djelova kako bi se sakupio novac”, kaže  Dragoljub Rajić.

Istraživanja pokazuju da je Srbija jedna od najpesimističnijih zemalja. Zbog toga i logično pitanje – koliko bi nas jednosedmična isplata zarada učinila srećnijim.

“Ili je dva puta mjesečno, ili jednom mjesečno, ili jednom sedmično, ali ako je to permanentno i ako ste vi naviknuti na to, da je sigurno petak ili sigurno 15. u mjesecu, onda vaše samopouzdanje za život nije poljuljano”, rekla je Ana Najman, klinički psiholog.

Država je nedavno u zakon unjela i formulu kojom će upravljati javnim dugom i budžetom. Građani stanje kućnog budžeta svode na umjetnost preživljavanja, a za to još nije pronađen matematički izraz. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!