Capital.ba

Sanski Most: Traže zabranu nomadske ispaše

12.04.2021. / 8:20

SANSKI MOST – Udruženje poljoprivrednika opštine Sanski Most zatražilo je od nadležnih institucija da spriječe nomadsku ispašu, koja je i ove godine u velikoj mjeri prisutna na ovim prostorima.

srpski čobani

FOTO: Pixabay

Predsjednik ovog udruženja Husein Selimović ističe kako je započela proljetna sjetva te dodaje kako nomadska stada nanose veliku štetu na tek zasijanim poljoprivrednim usjevima. Takođe, ukazuje i na opasnost pojave i širenja stočnih bolesti koje mogu desetkovati stočni fond.

Prije više godina vlasti u Unsko-sanskom kantonu su donijele odluku o zabrani nomadske ispaše, ali smo svjedoci da je zakon samo mrtvo slovo na papiru i da se ne provodi u praksi. Ovih dana imamo pravu najezdu brojnih stada ovaca koja dolaze na ove prostore bez ikakve kontrole“, kazao je Selimović.

Prema njegovim riječima, u proteklim godinama bilo je dosta problema s nomadima čije su ovce bile zaražene brucelozom, pa se bolest širila i u dobroj mjeri zarazila stočni fond ovdašnjih poljoprivrednih proizvođača.

Inače, na području sanske općine najviše su prisutna nomadska stada iz područja srednje BiH, a u proteklom periodu zabilježeni su i brojni incidenti između nomada i vlasnika poljoprivrednih zemljišta.

U Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove kažu kako nomadi koji uđu na područje neke od lokalnih zajednica u Unsko-sanskom kantonu moraju imati ugovor o zakupu zemljišta ukoliko žele da napasaju svoja stada. Dodaju da je protiv vlasnika veoma teško primijeniti zakonske sankcije budući da se oni nalaze u neprestanom pokretu.

Kada inspektori dođu na lice mjesta, nomadi već više nisu tamo. Sem toga, riječ je o planinskim područjima gdje su putevi teško prohodni, što otežava djelovanje inspektora“, kažu u inspekciji.

U Veterinarskom zavodu USK ističu kako je nekontrolisano nomađenje veoma opasno jer je mahom riječ o stadima koja nisu obuhvaćena veterinarskom i zdravstvenom kontrolom, te se slobodno kreću kroz cijelu zemlju. Podsjećaju kako su zarazne bolesti prije desetak godina u značajnoj mjeri naštetile ovčarstvu na ovim prostorima. Broj ovaca je tada iznosio 11.000, dok je danas registrovano tek oko 7.000 ovih domaćih životinja.   Nezavisne

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!