Capital.ba

SAD za stabilne ekonomske odnose s Kinom

12.06.2008. / 7:30

 VAŠINGTON,  Ministar finansija SAD Henri Polson izjavio je da se njegova zemlja zalaže za održavanje “stabilnih ekonomskih odnosa” s Kinom, uprkos sve učestalijim sporivima koje dvije strane vode u okviru Svjetske trgovinske organizacije (STO).
 Polson je to rekao prilikom govora u fondaciji Karnegi o američko-kineskim odnosima, a u uoči četvrte runde “strateškog ekonomskog dijaloga” Vašingtona i Pekinga koji će se 17. i 18. juna održati u gradu Anapolisu, u saveznoj državi Merilend.
 Strateški ekonomski dijalog između SAD i Kine odvija se dva puta godišnje, a prvi takav razgovor visokih ekonomskih funkcionera dvije zemlje održan je početkom prošle godine.
 Glavni cilj na predstojećim pregovorima dvije strane trebalo bi da bude, prema riječima Polsona, dogovor o izbjegavanju uvođenja protekcionističkih mera u kinesko – američkoj trgovini.
 Kineski predstavnici su prilikom prethodnih pregovora, obavljenih u Pekingu, stavili do znanja da bi dvostrani trgovinski nesporazumu mogli znatno efikasnije da se rješavaju ukoliko bi Vašington odustao od vođenja sporova u STO, s optužbama da Kina nepoštuje američku intelektualnu svojinu i dampinškim cijenama povećava izvoz u SAD.
 Vašington namjerava, osim toga, da na skorašnjim pregovorima i Anapolisu ponovo izvrši pritisak na Peking, s ciljem da kineske monetarne vlasti dopuste još veću i bržu revalvaciju juana, dodao je Polson.
 Dolar trenutno vrijedi oko sedam juana i od jula 2006. godine, kada je Peking počeo da revalvira vlastitu valutu, oslabio je oko 16 odsto prema kineskom takmacu.
 Administracija američkog predsjednika Džordža Buša zahtjeva, međutim, da Kina uvede “plivajući” kurs juana i dopusti da ta valuta ojača  “ne manje od 40 odsto prema dolaru”.
 SAD su prošle godine ostvarile u robnoj razmjeni s Kinom rekordan deficit od 256,3 milijarde dolara i zbog toga je u Vašingtonu znatno ojačala politička struja koja zagovara “čvršći ekonomski kurs” prema Pekingu  pa čak i uvođenje pravih protekcionističkih mjera na kinesku robu.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!