Capital.ba

SAD kritikovale Kinu zbog trgovinskog protekcionizma

02.12.2011. / 8:50

VAŠINGTON, Američki ambasador u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) Majkl Panki kritikovao je kinesku vladu zbog povećanog uplitanja u ekonomiju, što je protivno obećanjima Kine da će se kretati ka slobodnom tržištu, i pozvao Peking da razmotri svoju privrženost “državnom kapitalizmu”.

Komentari su odraz hladnijeg stava Vašingtona prema Pekingu zbog nesuglasica oko uslova za ulazak bankarskih i drugih usluga na kinesko tržište, kao i oko kineske podrške proizvođačima solarne energije i drugih tehnologija, uprkos tome što je Peking obećao da će dozvoliti slobodnu konkurenciju, prenijela je agencija AP.

Američki ambasador je, na sastanku STO u Ženevi, naveo da je u Kini primjetan “zabrinjavajući trend” povećane intervencije vlasti u ekonomskom sektoru u proteklih pet godina, uprkos obavezi te zemlje da otvori svoje tržište u skladu sa propisima STO.

“Izgleda da se Kina svake godine sve više okreće državnom kapitalizmu, umjesto da nastavi da sprovodi ekonomske reforme, zbog kojih je i zatražila članstvo u STO”, rekao je Panki.

“Ovakav razvoj događaja je zabrinjavajući i SAD apeluju na kinesku vladu da razmotri stazu kojom se kreće”, dodao je on.

Tokom posjete Aziji prošlog mjeseca, američki predsjednik Barak Obama pozvao je Peking da pokaže veću ozbiljnost u ekonomskim odnosima sa drugim zemljama.

Panki je naveo da su “trgovinske tenzije koje druge zemlje imaju sa Kinom izazvane industrijskom politikom Pekinga koja se oslanja na državne akcije koje remete slobodnu trgovinu, a promovišu ili štite kineska državna preduzeća i domaću proizvodnju”.

Kina je izavala paniku među inostranim kompanijama kada je saopštila inicijativu za osnivanje velikih državnih preduzeća u mnogim oblastima, od telekomunikacija do eolska energije.

Poslovne grupacije se žale da Kina pokušava da istisne strane kompanije iz obećavajućih sektora kao što je čista energija. One sumnjaju u to da je komunistička vlada spremna da ispuni obećanja da će dozvoliti stranim kompanijama da pod istim uslovima učestvuju na tenderima sa domaćim konkurentima. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!