Capital.ba

Rusiji fali dva miliona kvalifikovanih radnika

10.11.2014. / 12:00

moskvaMOSKVA, Rusiji nedostaje dva miliona kvalifikovanih kadrova i to je glavna prepreka za privredni napredak, izjavila je nedavno zamjenica ruskog premijera Olga Golodec.

Najveći je deficit visokokvalifikovanih inženjera elektronike i mašinstva – profesije za kojom žude u industrijski orjentisanim regionima Rusije. Problem nije nov i datira iz 90-ih godina kada su ove profesije postale neatraktivne i slabo plaćene, prenosi B92.

Rusija već godinama pokušava da riješi deficit ove struke većim platama, stanovima ali i kružocima u vrtićima.

Jekaterinburg je grad sa velikim brojem tehničkih univerziteta i jakom industrijom koji je riješio da interesovanja za tehniku podstiče od veoma ranog uzrasta.

Za stariju djecu i ozbiljniji programi – osnovi informatike i robotike sa pisanjem jednostavnih algoritama koji vremenom postaju sve složeniji. Starija djeca se uključuju u sekcije sa već formiranom idejom čime u budućnosti žele da se bave.

„Tek sada škole počinju da nude neki prostor za robotiku ali i dalje je u drugom planu. Ja želim da upišem koledž informatike jer meni je jako bitno da se bavim onim što me interesuje. Vidjećemo gdje će me primiti”, kaže Jegor Nedorostkov, juniorski šampion robotike Sverdlovske oblasti.

Potreba da se djeca privuku prirodnim naukama je akutna – prema istraživanjima skoro polovina kompanija u Rusiji žali se na nedostatak specijalista. Rusija je na 11 mjestu u svijetu po deficitu visokokvalifikovanih kadrova. U fabrikama tvrde da je problem u obrazovanju i da tek diplomirane inženjere treba iznova obučavati te su pojedine fabrike otvorile sopstvene edukacione centre.

„U sovjetsko vrijeme se formirao sistem masovnog obrazovanja kadrova i takav je i ostao. U svijetu ima puno primjera gdje nije tako i ja želim i da ruska se praksa okrene ciljanom obrazovanju kadrova potrebnih privredi. Potrebna je i saradnja privrede i obrazovanja kako na nivou visokog tako i na nivou srednjeg stručnog obrazovanja. Srednje stručno obrazovanje je kod nas bilo jako ali je to nažalost nestalo“, kaže Jevgenij Karaman, rektor „Tehničkog univerziteta Uralske rudarsko metalurške fabrike“. B92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!