Capital.ba

Rudnici uvoze skuplji eksploziv iz inostranstva

10.12.2008. / 8:00

SARAJEVO – Rudnici u Federaciji BiH godišnje uvoze eksploziv iz Slovenije i Češke u vrijednosti oko 14 miliona KM, dok je oko 200 radnika fabrike eksploziva “Vitezit” iz Viteza na čekanju.
 
Na ovo upozoravaju zastupnica u Parlamentu FBiH Katica Čerkez i direktor “Vitezita” Pero Džepina.
“Izvozimo u Srbiju, Hrvatsku i Republiku Srpsku, a u FBiH ne možemo učestvovati na tenderima koje raspisuju rudnici, jer imamo dug za penziono osiguranje oko 13 miliona KM, što je još mnogo manje od naših ratnih potraživanja od države”, kaže Džepina i ističe da su cijene “Vitezita” niže od tenderskih cijena drugih.
Smatra da je nelogično da rudnici sa dugom za penziono mogu raspisati tender, a da “Vitezit” sa istim dugom ne može učestvovati na tom tenderu.
Zastupnica u Parlamentu FBiH Katica Čerkez smatra da mora postojati način da rudnici u FBiH počnu kupovati eksploziv iz domaćih fabrika.
“Mora postojati način da Parlament FBiH naloži Vladi da rudnici kupuju domaći eksploziv. Pa i Rudnik Banovići je počeo da kupuje ulje iz Modriče tek nakon posredovanja premijera Nikole Špirića”, kaže Čerkezova.
Vahid Hećo, ministar energetike FBiH, u čijim ingerencijama je “Vitezit” kao dio namjenske industrije, smatra da bi dio ove fabrike koji proizvodi industrijske eksplozive mogao biti pripojen preduzeću koje nastane spajanjem rudnika i “Elektroprivrede BiH”.
“Novi zakoni o javnim preduzećima i privrednim društvima nam omogućavaju da to uradimo”, smatra Hećo.
Sporno vlasništvo
Prema izvještaju Vlade FBiH “Vitezit” je stopostotno državno vlasništvo, ali Čerkezova, koja je bila i načelnik opštine Vitez, upozorava da treba da budu oprezni zbog strukture vlasništva, jer je “Vitezit” dijelom privatiziran. Direktor “Vitezita” kaže da je oko deset odsto privatno vlasništvo, a preostalih 90 odsto mješovita privatno-javna svojina. Nezvanično saznajemo da vlasništvo nad “Vitezitom” nije do kraja utvrđeno, jer je veliki broj onih koji tvrde da su suvlasnici. Direktor Direkcije za namjensku proizvodnju u FBiH Ismet Briga ne želi komentarisati informacije o vlasništvu, ali kaže da je u ovom preduzeću u toku prestrukturiranje vlasništva i izrada razvojnih planova.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!