Capital.ba

RS makroekonomski sve stabilnija

08.10.2008. / 15:00

SARAJEVO, Potpredsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Jasna Brkić izjavila je danas u Sarajevu da RS u posljednje dvije godine stalno jača makroekonomsku stabilnost i da je otvorena za sve vidove saradnje na regionalnom planu.

“Imamo porast društvenog bruto proizvoda, ali i plata, penzija, zaposlenosti, izvoza, kao i povećan priliv stranih direktnih investicija”, istakla je Brkićeva u obraćanju na prvoj sesiji Kran Montana foruma.

Brkićeva, koja je i ministar ekonomskih odnosa i koordinacije RS, potvrdila je opredijeljenost RS da i dalje održi makroekonomsku stabilnost, smanji javnu potrošnju i nastavi trend stabilnog Budžeta.

“Privatizacijom nekoliko preduzeća u Srpskoj ostvarili smo sredstva na osnovu kojih smo definisali razvojni program RS za naredne četiri godine, a koji ima zadatak da obezbijedi ravnomjerniji regionalni razvoj Srpske, jer je njen istočni dio malo manje razvijen od zapadnog, tako da je Vlada sebi stavila u zadatak da posebno vodi računa o tom dijelu”, rekla je Brkićeva.

Ističući da govori u ime premijera Srpske Milorad Dodika, koji nije bio u mogućnosti da lično učestvuje na ovom skupu, Brkićeva je naglasila da RS nema nijednu dilemu i da je potpuno otvorena za sve ideje i vidove saradnje na regionalnom planu.

“Nažalost, RS se često prigovara i optužuju je da, kada potpiše neki od regionalnih sporazuma o saradnji, radi stvari iz domena diplomatije, što navodno ne bi trebalo da radi. Ali, uvjeravam vas, sve što RS radi, radi i za dobro cijele BiH i daje doprinos bržem stupanju cijele regije u članstvo EU”, naglasila je Brkićeva.

Govoreći o reformama u RS, ona je naglasila da je RS završila “giljotinu propisa”, da radi na reformi penzionog sistema, da je poreski sistem vrlo prihvatljiv sa najnižom stopom poreza na dobit, a to su, kako je naglasila, veoma atraktivne stvari za strane investitore koji su iz dana u dan sve više prisutni u Srpskoj.

Prema njenim riječima, bez obzira što u svijetu vladaju nestašica i kriza hrane i energije, RS na ovom planu raspolaže sa veoma velikim, ali i nedovoljno iskorištenim resursima.

“Izvozimo električnu energiju kao jedan od naših važnijih izvoznih proizvoda, a iskoristili smo tek negdje između 30 i 40 odsto resursa koje imamo. Raspolažemo i mogućnostima da prozvodimo dovoljne količine hrane za svoje potrebe, ali nažalost mi hranu i dalje uvozimo”, navela je Brkićeva.

Ona je zaključila da su proizvodnja električne energije i hrane sektori u kojima RS vidi svoju razvojnu šansu.

“Kad svi oko nas prepoznaju i uvaže specifičnosti koje ima RS, onda će BiH sigurno brže postati punopravna članica EU. Naravno, kad Hrvatska i neke druge zemlje prije nas stignu u EU mi ćemo se radovati njihovom uspjehu, jer će tada i nama biti lakše da ostvarimo taj strateški cilj”, poručila je Brkićeva.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!