Capital.ba

Razmjena sa svjetom 19,9 milijardi dolara

23.12.2009. / 10:08

beograd2BEOGRAD,  Spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije sa svjetom u prvih 10 mjeseci iznosila je 19,9 milijardi dolara, 32,4 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.

Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin kaže da „izvoz robe iznosi 6,8 milijardi dolara, što predstavlja smanjenje za 28,8 odsto u odnosu na odgovarajućih 10 mjeseci 2008. godine, a uvoz oko 12,6 milijardi dolara, što je za 36,6 odsto manje nego lani u istom periodu”.

On je naveo da negativan saldo spoljnotrgovinske razmjene za prvih deset mjeseci ove godine iznosi oko 5,8 milijardi dolara, što je manje 43,8 odsto nego u istom periodu prethodne godine, dok je pokrivenost uvoza izvozom 51,4 odsto i veća je od prošlogodišnje, kada je iznosila 48,1 odsto.

U periodu januar-oktobar ove godine, nastavljene se tendencije pada izvoza i uvoza s kraja prošle godine, rekao je Bugarin i dodao da je pad robnog izvoza Srbije direktna posljedica pada cijena primarnih proizvoda na svjetskom tržištu, koji imaju veliko učešće u strukturi srpskog izvoza, a da je osnovni uzrok smanjenja uvoza pad industrijske proizvodnje i domaće potrošnje.

Pošto su, kako je rekao, primjetni znaci blagog oporavka na svjetskom tržištu, oživljavanje svjetske privrede doprinijelo bi rastu tražnje za srpskim proizvodima, što bi podstaklo oporavak domaće industrije.

Predsjednik PKS je rekao da je spoljnotrgovinska aktivnost Srbije najveća sa zemljama EU i da iznosi više od 50 odsto od ukupne spoljnotrgovinske razmjene. Zatim slijede zemlje CEFTA, s kojima je naša zemlja ostvarila suficit u razmjeni od oko 1,2 milijardi dolara, što je najviše rezultat izvoza poljoprivrednih proizvoda, naročito žitarica i raznih vrsta pića. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!