Capital.ba

Razmjena sa Slovenijom pala za 38,5 odsto

28.09.2009. / 9:44

postotak2BEOGRAD, Za sedam mjeseci ove godine robna razmjena Srbije i Slovenije je osjetno smanjena, jer je došlo do pada privredne aktivnosti zbog globalne privredne krize.

U periodu od januara do jula 2009. srpsko-slovenačka trgovina je opala 38,5 odsto, na 432,2 miliona dolara, pri čemu je srpski izvoz u tom periodu vrijedio 180,6 miliona dolara, ili 44,2 procenta manje nego u istom lanjskom razdoblju.

Istovremeno je uvoz iz Slovenije smanjen 33,5 odsto, prema istom periodu prošle godine, na 251,6 miliona dolara pa je tako ostvaren deficit na strani Srbije od 71 miliona dolara.

Slovenija je lani, kao vrlo bitan spoljnotrgovinski partner naše zemlje, u ukupnom srpskom izvozu zauzela šesto mjesto, a u uvozu je bila deseta. Srbija i Slovenija su minule godine imale robnu razmjenu u vrijednosti 1.149 miliona dolara, što je 3,7 odsto više u odnosu na nivo trgovine ostvaren u 2007. godini.

Izvoz u Sloveniju je prošle godine uvećan u poređenju sa 2007. za 22,7 odsto, na 504,8 miliona dolara, dok se uvoz iz te nekadašnje republike bivše Jugoslavije smanjio za 7,5 procenata, na 644,2 miliona dolara. Deficit na strani Srbije u prošlogodišnjoj robnoj razmjeni sa Slovenijom je iznosio 139,4 miliona dolara.

Srbija je lani na slovenačko tržište preteženo isporučivala poluproizvode metalske industrije, najvažnije poljoprivredne sirovine i neke hemijske proizvode. Najveći dio slovenačkih isporuka na srpsko tržište lani je obuhvatio farmaceutske proizvode, bijelu tehniku, gume za vozila, kao i opremu za rashladne uređaje.

Slovenija je do sada uložila u srpsku privredu, prema podacima nacionalne statistike, oko 1,2 milijarde evra, zaključno sa polovinom 2007. godine. Slovenački ministar za ekonomiju Matej Lahovnik izjavio je u junu da su kompanije iz njegove zemlje do sada investirale u razne poslove na srpskom tržištu oko 1,7 milijardi evra.

Lahovnik je tada rekao da Srbija predstavlja najveće odredište za slovenačke investitore. Takve navode potvrđuje i podatak da više od petine ukupnih slovenačkih investicija u inostranstvu do sada plasirano na tržištu naše zemlje. B92

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!