Capital.ba

Rast BDP od 1,6 odsto

09.08.2011. / 15:06

BANJALUKA, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Srpska na makroekonomskom planu u ovoj godini nastavlja sa rastom bruto društvenog proizvoda za 1,6 odsto.

Dodik je podsjetio da je bruto društveni proizvod u 2010.godini bio na stopi od 0,8 odsto, dok je u prvom kvartalu ove godine došlo do povećanja za 1,6 odsto u odnosu na isti kvartal lani.

On je rekao da se prosječna stopa inflacije u Srpskoj kreće u okviru iz ranijih perioda, a u prvih pola godine prosječna inflacija iznosila je četiri odsto.

“Ne radi se o dramatičnoj stopi inflacije kako su to neki pokušavali da prikažu”, naglasio je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Predsjednik Republike je naveo da je u martu broj nezaposlenih iznosio je 151 076, a u junu je taj broj smanjen na 149 110 ili za 1 960 lica.

Konstatovao je da u Srpskoj najveći broj nezaposlenih registrovan u oktobru 2005. godine, kada ih je bilo 156 335, što je bilo prije aktuelne vlasti u Srpskoj.

On je rekao da je u Srpskoj i dalje prisutan trend jačanja prosječne plate, koja je lani iznosila 784 KM, a  u junu ove godine 817 KM.

U  ovoj godini je, kaže on, zabilježen je rast fizičkog obima industrijske proizvodnje, podsjetivši da je lani taj rast bio pet odsto, a u prvih šest mjeseci ove godine nastavljen je rast za 3,6 odsto i on se manifestuje u povećanju proizvodnje u oblasti energetike.

On je rekao da je fizički obim industrijske proizvodnje u junu ove godine u odnosu na jun lani povećan za 7,9 odsto, ističući da je to najveće povećanje koje je Srpska imala u regionu.

Dodik je rekao da su u Srpskoj vidljivi pomaci u građevinskom sektoru, navodeći da je u prvih šest mjeseci ove godine zabilježen rast u građevinarstvu od 14,2 odsto.

On je rekao da je pokrivenost uvoza izvozom u Srpskoj u 2010. godini iznosila 53,7 odsto, uz rast izvoza od 30,2 odsto, dok je u prvih šest mjeseci ove godine pokrivenost uvoza izvozom dostigla 57,8 odsto uz dodatni rast izvoza privrede Srpske od 16 odsto.

Dodik je podsjetio da je učešće javnog duga Srpske u bruto društvenom proizvodu 2005. godine bilo 57,7 odsto, 2010. godine 42,7 odsto, dok se procjenjujue da će za 2011. godinu biti na nivou 44,6 odsto, a za 2012. godinu 42,3 odsto bruto društvenog proizvoda.

On je rekao da Srpska nije rizično zadužena i da redovno servisira sve svoje obaveze.

Dodik je rekao da se najveći dio međunarodnog duga Srpske odnosi na potraživanja do 1992. godine, navodeći da taj iznos prelazi milijardu KM i da se servisira iz budžeta Republike.

Govoreći o izvršenju budžeta Srpske za prvih šest mjeseci ove godine, Dodik je rekao da RS bilježi povećanje indirektnih poreza za 11 odsto, direktnih poreza u budžetu za 38 odsto i neporeskih prihoda za 12 odsto.

“Ukupni domaći prihodi su veći za 15 odsto, a kada je riječ o doprinosima iz van budžetskih fondova, oni su veći za 12 odsto u odnosu na lani i iznose 81,6 miliona KM”, rekao je Dodik.

Dodik je naglasio da su prihodi koji se ostvaruju u Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja Srpske i Fondu zdravstva adekvatni mjesečnim obavezama, a “problem predstavlja stalni pritisak na Fond PIO stalnim povećanjem broja penzionera i naslijeđene obaveze i dugovi iz prošlosti”.

On je konstatovao da je bila ispravna odluka Vlade Srpske o povećanju stope doprinosa i stabilizacije fondova.

Dodik je rekao da su određeni problemi u funkcionisanju budžeta vidljivi, zbog toga što su indirektna zaduživanja budžeta iz sredstava Međunarodnog monetarnog fonda ostvarena za prošlu godinu, ali ne i u ovoj godini.

“U BiH nije bilo moguće doći do okvirnog budžeta BiH i ispuniti uslove koje je imala Federacija BiH da bi se mogla povući tranša od 150 miliona KM iz Međunarodnog monetarnog fonda za ovu godinu”, rekao je Dodik.

On je istakao da je dio ovog problema vezan za neadekvatnu isplatu sredstava iz Uprave za indirektno oporezivanje prema Srpskoj koja iznosi 68 miliona i 38.000 KM, dodajući da dug za 2009. godinu iznosi 17 miliona KM, a 2010. godinu 35 miliona KM, a dug za januar-juni 2011. godine iznosi 15 miliona KM.

Prema njegovim riječima, unutrašnji i spoljni dug Srpske iznosi oko 3,6 milijardi KM, a iz budžeta Srpske redovno se isplaćuju sva socijalna davanja.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rast BDP od 1,6 odsto

    1. Hrkljuš

      Ovaj lik stvarno ima dobro iščašen um. A ovaj narod nije ni svjestan koliko je naje*o sa ovakvim stvorom na vlasti, u još crnjim vremenima koja dolaze. J*****, pa stvarno nam nema spasa!

    2. lemi

      kakvo izopaceno i selektivno tumacenje ekonomskih pokazatelja.
      pa sto nisi rekao da je u decembru 2007. godine bilo 280.000 zaposlenih i prijavljenih radnika, a da ih ima danas 226.000, sto je 54.000 manje!? eo je rezultat vase razvojne ekonomske politike. a taj broj bi bio i jos manji, da nisi zaposlio nekoliko hiljada ljudi u administraciju, pa tamo kradu bogu dane, o trosku radnika iz privrede, koji moraju da rade i za penzionere i za birokratske parazite!?
      rast fizickog obima proizvodnje? to znaci, vise smo izvezli trupaca, pretpostavljam? vise ste mlijeka izmuzli u farmlandu iako niste platili ni marke poreza, vise ste glinice rafinisali u biracu zvornik, iako dugujete 14 mil km poreza a primili milionski vrijedne drzavne subvencije, vise ste nafte proizveli, iako ste iz budzeta platili dugove rafinerije pa je investitor opteretio kreditom, asfaltirali ste 4 metra puta vise nego prosle godine za sta je integral inkasirao 10tak miliona km, i tako dalje?
      kako to smanji javni dug za 13%? mozda racunas da ako si izdao obveznice, da si eliminisao dug (za 14 godina, ko ziv, ko mrtav, j… se tebi sta ce tad biti sa budzetom, jel)?
      kako si to izvrsavao budzet, uz pomoc trezorskih zapisa malo se pokrpao? koliko si zagrabio sa escrow racuna koji je skoro prazan?
      **
      mile je pravi srbin a jos bolji rus a za sve su krivi muslimani.