Capital.ba

Rad “na crno” u Austriji raste, gubitak države 3,5 mld evra

06.02.2015. / 6:10

becBEČ, Siva ekonomija i rad “na crno” u Austriji neprestano rastu, ali i pored toga ova zemlja nije među najugroženijima u tom pogledu među članicama EU, jer je problem sive ekonomije još izraženiji u Bugarskoj, Rumuniji i Hrvatskoj. 

Siva ekonomija u Austriji bi ove godine mogla da dostigne iznos od 21,35 milijardi evra, to jest 8,14 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), prognozira profesor ekonomije iz Linca, Fridrih Šnajder.

Država, zbog rada “na crno”, gubi na osnovu neplaćenih poreza i doprinosa između dvije i 3,5 milijardi evra, ukazao je on.

Gubitak na osnovu poreza, prema Šnajderu, nije tako strašan, jer novac zarađen “na crno” se troši u legalnim privrednim tokovoma.

U poređenju sa evropskim okruženjem, Austrija se u pogledu radna “na crno” i sive ekonomije nalazi na začelju liste.

Pored Austrije, po udjelu rada “na crno” i sive ekonomije u BDP-u “jednocifreni” su samo još Luksemburg (8,3 odsto), Holandija (9,0) i Velika Britanija (9,4).

Međutim, Austrija spada među šest zemalja EU u kojima je rad “na crno” u porastu.

U Njemačkoj vrijednost ostvarene dobiti na osnovu rada “na crno” i u sivoj zoni iznosi 12,2 odsto BDP-a, a rekorderi su Bugarska sa 30,6 odsto, Rumunija sa 28 procenata i Hrvatska sa 27,7 odsto.

Šnajder prognozira da će ove godine siva ekonomija porasti za 4,5 odsto u poređenju sa 2014. Siva ekonomija je najprisutnija u Beču, gdje dostiže vrijednost od 5,88 miliajrdi evra.

Najveći udio u radu “na crno i sivoj ekonomiji ima građevinarstvo u Austriji (39 odsto), a visina prihoda se procjenjuje na 8,33 milijarde evra. Slijedi uslužna djetalnost sa 17 odsto, odnosno 3,63 milijardi evra.

Austrija je prije par godina pokrenula oštriju borbu protiv sive ekonomije i rada “na crno”, i to ne samo pojačanim kontrolama, već i pokušajem da se ilegalni poslovi prevedu u legalne privredne tokove, kroz takozvane “čekove za manje usluge”.

Šnajder se zalaže za dalje mjere, i predlaže poreske olakšiće za poslove i investicije u domaćinstvo, kao i zabranu učešća na javnim tenderima na period od tri do pet godina onim preduzećima”, koja su uhvaćena da zapošljavaju radnike “na crno”. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!