Capital.ba

Puna stabilizacija naftnog tržišta tek početkom 2012.

30.06.2009. / 7:25

nafta22LONDON, Svjetsko tržiste nafte će dostići punu stabilizaciju do 2012. godine, kada se potrošnja u svjetskoj ekonomiji vrati na nivo iz 2008., objavila je  Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
U izvještaju IEA o perspektivi svjetskog tržišta nafte u narednom petogodišnjem periodu, prema računici njihovih analitičara, dnevna potrošnja nafte u svijetu će 2012. godine dostići nivo od 86,76 miliona barela. Prošlogodišnja dnevna potrošnja je bila na nivou od 85,76 miliona barela, uz cijenu od 148 dolara za barel sredinom godine.
Duboka kriza svjetske ekonomije je već rezultirala padom potrošnje nafte, ukazuje se u izvještaju. Naftno tržište će sadašnje potrese osećati još dvije godine, ali se nakon toga može očekivati značajan rast tražnje ovog energenta.
Eksperti IEA ocjenjuju da će dnevne potrebe svjetske privrede za naftom 2014. godine dostići nivo od 88,99 miliona barela u odnosu na 85,8 miliona u 2008. godini u slučaju da svjetska privreda ostvari godišnji rast od pet odsto u periodu od 2012. do 2014. godine.
Ukoliko ekonomski rast ne bude veći od tri procenata godišnje, u srednjoročnoj perspektivi svjetska tražnja nafte bi mogla godišnje da opadne za 140.000 barela dnevno.
IEA procjenjuje da će se isporuke nafte iz zemalja van Organizacije zemalja izvoznica (OPEK) godišnje smanjivati za 400.000 barela dnevno dok je prethnodnom prognozom očekivan godišnji rast za 1,5 miliona barela dnevno.
Za ovu godinu IEA prognozira pad potrošnje benzina u zemljama OECD, prvi put u posljednjih 50 godina, poslije rasta od jedan odsto prošle godine. Potrošnja benzina u prvom kvartalu u zemljama OECD je opala četiri odsto, prenosi Rojters.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!