Capital.ba

Prvo plati obaveze pa zatvori firmu

24.01.2016. / 13:29

porezBEOGRAD, Zatvaranje biznisa zahtjeva dokaz o izmirenju svih poreza prema državi. Sa neplaćenim obavezama, država blokira račun na dvije godine, nakon čijeg isteka se firma gasi „po službenoj dužnosti“.

 

Potvrdu o plaćenim porezima preduzetnicima izdaju poreznici koji skupljaju novac za državnu kasu, ali i njihove kolege koje to rade na lokalnom nivou.

U međuvremenu, preduzetnici su nagomilali čak 88,8 milijardi poreskog duga. Skoro dvije trećine tog iznosa, 54,7 milijardi dinara, nenaplativo je, jer su radnje – neaktivne.

Među ugašenim preduzećima najbrojniji su restorani i pokretni ugostiteljski objekti, uslužne djelatnosti pripreme i posluživanja hrane.

Iako preduzetnici ne mogu sami da odustanu od poslovanja ukoliko imaju neplaćene poreze, država će ih i dalje „zatvarati“ po automatizmu. Poslije dvije godine neprekidno blokiranih računa – nestajaće po „službenoj dužnosti“.

Predstavnici privrednika ne očekuju da će nova mjera popraviti procenat naplate.

Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku kaže da bi preduzetnici u Srbiji, kada shvate da su u problemu, trebali odmah da odjave radnju.

U praksi se to rijetko dešava, jer se nadaju da će se pojaviti neki posao koji će ih izvući iz problema. Rajić savjetuje da bi u ovom slučaju trebalo privremeno odjaviti posao, da im ne bi tekla nova poreska zaduženja.

U tom slučaju će država dva puta naplaćivati taksu, „jednom za privremenu, a onda i za konačnu odjavu“. Da im posao ne ide, u 2015. godini je shvatilo čak 32.733 vlasnika radnje.

Skoro svaki peti je „obrisan“ po službenoj dužnosti, po nalogu Narodne banke Srbije. Među ugašenim najbrojniji su restorani i pokretni ugostiteljski objekti, uslužne djelatnosti pripreme i posluživanja hrane, trgovina na malo i taksi prevoz. Istovremeno, novi posao su pokrenula 33.434 preduzetnika.
Najviše novih restorana i programerskih biznisa

Biznis šansu u 2015. godini, već po tradiciji, početnici najčešće vide u restoranima i pokretnim ugostiteljskim objektima. Otvoreno ih je 2.508, skoro isto koliko ih je i zatvoreno u toj djelatnosti. Ipak, podaci APR pokazuju da je lani zabilježen povećan broj novih preduzetnika registrovanih za računarsko programiranje – 1.180.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!